image Zieni 1 banane dhe pijeni para gjumit, zbuloni se çfarë do ndodhë me organizmin tuaj - Sinjali

Zieni 1 banane dhe pijeni para gjumit, zbuloni se çfarë do ndodhë me organizmin tuaj

news image

Ka shumë arsye që njerëzit kanë probleme me gjumin gjatë natës.

Mund të jetë për shkak të stresit, ngrënies jo të shëndetshme, modeleve jo të qëndrueshme të gjumit, pagjumësisë etj.

Por sido që të jetë arsyeja, ne kemi zbuluar një mënyrë natyrale që do ju ndihmojë të bëni një gjumë shumë të rehatshëm.

Çaji i bananës mund të jetë përgjigjja për të gjitha problemet tuaja.

Kaliumi dhe magnezi në banane veprojnë si relaksues natyral të muskujve. Ato gjithashtu ju ndihmojnë të bëni gjumë, sepse përmbajnë mjaft carbs.

Për të përgatitur çajin e bananes është shumë e thjeshtë dhe të gjithë përbërsit i keni në kuzhinën tuaj.

Ju duhet:

-1 banane organike

-3 gota ujë (të filtruar)

Preni skajet e bananës suaj dhe hidhini sepse nuk ju duhen, më pas vendoseni atë së bashku me lëvozhgën në ujin e valuar mirë. Arsyeja e mbajtjes së lëvozhgave të bananeve është sepse ato janë të ngarkuara me magnez dhe kalium. Lëreni bananen tuaj të ziejë për 10 minuta.

Hidhni lëngun në një filxhan dhe lëreni të ftohet pak.  Pini çajin e bananes një orë para gjumit. Ju gjithashtu mund të shtoni pak kanellë sipas preferencës.

Do jeni të kënaqur nga rezultati dhe ju do i jepni fund vuajtjeve nga pagjumësia. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: