image Vuani nga pagjumësia? Me këtë sekret do të flini për më pak se 60 sekonda - Sinjali

Vuani nga pagjumësia? Me këtë sekret do të flini për më pak se 60 sekonda

news image

Shumë njerëz kanë vështirësi të bien në gjumë gjatë natës. Ky është një problem i zakonshëm, kryesisht për shkak të stresit. 

Mungesa e gjumit ndikon jo vetëm në shëndetin e njeriut, por edhe në jetën e përditshme përmes punës dhe marrëdhënieve personale. Të qenit i lodhur vazhdimisht ul produktivitetin dhe shkakton probleme serioze shëndetësore.

  • Sëmundjet e zemrës
  • Atak ne zemer
  • Sinkopa
  • Aritmi kardiake
  • Presioni i lartë i gjakut
  • Goditja e diabetit

Por, teknika e mëposhtme e frymëmarrjes premton t’ju ndihmojë të bini në gjumë më lehtë. Teknika quhet “4-7-8”. Për fillim, prekni qiellzën tuaj me majën e gjuhës dhe mbajeni gjuhën aty gjatë gjithë ushtrimit. Më pas nxirreni plotësisht, duke zbrazur mushkëritë.

Mbyllni gojën dhe merrni frymë përmes hundës, duke numëruar deri në 4. Mbajeni frymën për 7 sekonda dhe më pas nxirreni të gjithë ajrin nga goja duke numëruar deri në 8. Përsëriteni të gjithë procesin 4 herë. Dr. Andrew Weil rekomandon kryerjen e teknikës të paktën dy herë në ditë me 4 përsëritje. Pas muajit të parë, mund të rriteni në 8 përsëritje.

“Pas dy ose më shumë muajsh, në trup ndodhin ndryshime të rëndësishme. Kjo teknikë redukton rrahjet e zemrës, ul presionin e gjakut, përmirëson tretjen”.

Teknika “4-7-8” gjithashtu ndihmon në uljen e stresit gjatë ditës. Për të mësuar më shumë rreth teknikës së frymëmarrjes dhe si ta kryeni atë në mënyrë efektive, shikoni videon e Dr. Weil

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin