image Këto pije ju ndihmojnë të keni një gjumë më të mirë - Sinjali

Këshilla/ Këto pije ju ndihmojnë të keni një gjumë më të mirë

news image

Gjumi i mirë ndihmon shumë në shëndetin e njeriut. Sidoqoftë, kjo nuk arrihet gjithmonë lehtë, pasi shkak i një gjumi jo të mirë mund të jenë shumë arsye si: depresioni, sëmundjet e zemrës dhe mendimet që kaplojnë nganjëherë gjithsecilin.

Sipas ekspertëve, disa pije mund ta përmirësojnë gjumin, shkruan Gazeta Sinjali.

Ja cilat janë ato pije:

Lëngu i qershisë

Qershitë njihen për shumë përfitime shëndetësore, përfshirë cilësinë e përmirësuar të gjumit. Thuhet se e përmbajtja e triptofanit të qershive është një nga arsyet që këto fruta ju ndihmojnë të keni një gjumë më të mirë dhe më të shëndetshëm.

Qumështi i ngrohtë

Triptofani i cili është prezent në qumësht, rrit natyrshëm serotoninën dhe kështu rritet niveli i melatoninës.

Melatonina shpejton gjumin dhe ndihmon në luftimin e çrregullimeve të ndryshme të gjumit.

Duke kombinuar qumështin, bananet dhe bajamet në gojëmjaltë, ju mund ta ndihmoni veten të zvogëlojë simptomat e pagjumësisë.

Çaji i kamomilit

Çaji i kamomilit ka përfitime të shumta shëndetësore, përfshirë zbutjen e simptomave të ftohjes, zvogëlimin e inflamacionit dhe përmirësimin e shëndetit të lëkurës. Kështu,  përmirëson cilësinë e gjumit dhe ndihmon me ankthin dhe pagjumësinë./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin