image Çfarë do të thotë për shëndetin tuaj nëse keni rregullisht pagjumësi - Sinjali

Çfarë do të thotë për shëndetin tuaj nëse keni rregullisht pagjumësi

news image

Pagjumësia nuk është një dukuri e rrallë, përkundrazi, si dhe problemet që ajo sjell.

Nëse kjo dukuri është e rrallë, nuk është një arsye për shqetësim, dhe pothuajse çdo person takohet me këtë lloj pagjumësie.

Megjithatë, nëse pagjumësia ndodh rregullisht, mund të jetë një alarm për shëndetin e dëmtuar. Pagjumësia mund të tregojë problemet e mëposhtme shëndetësore.

Diabeti

Nëse keni probleme për të fjetur, mund të jetë një shenjë që keni diabet të tipit 2. Kjo do të thotë, shumë sheqer në gjak mund të ndikojë në cilësinë tuaj të gjumit. Në veçanti, sheqeri i lartë në gjak mund t’ju bëjë të ndjeheni të nxehtë, të irrituar ose të shqetësuar.

Po ashtu, ekspertët besojnë se njerëzit që kanë diabet shpesh kanë problem me pagjumësinë, pasi gjatë natës shpesh shkojnë në tualet.

Ankthi dhe depresioni

Ata që vuajnë nga ankthi dhe depresioni shpesh kanë probleme me gjumin. Problemet e pagjumësisë janë në vetvete një nga faktorët e rrezikut për zhvillimin e depresionit.

Ekspertët rekomandojnë meditim për njerëzit që kanë probleme me gjumin.

“Të mësuarit për të qetësuar mendjen mund të jetë një aftësi e dobishme, si për të kaluar një periudhë stresuese, ashtu edhe për ruajtjen e cilësisë së gjumit gjatë natës,” shpjeguan ekspertët, duke shtuar se ushtrimi i rregullt do të ishte gjithashtu shumë i dobishëm.

Kjo gjendje është një nga arsyet më të zakonshme për t’u zgjuar natën.

Ekzistojnë shumë lloje të ndryshme të apnea, por apnea obstruktive është një nga më të zakonshmet. Ndodh kur muskujt e fytit herë pas here relaksohen dhe bllokojnë rrugët e frymëmarrjes gjatë gjumit.

Ka shumë simptoma të ndryshme të shoqëruara me apnea, por disa nga më të dukshmet janë gërhitja me zë të lartë dhe zgjimi i papritur i ndjekur nga gazrat dhe mbytja. Djersitjet e natës, dhimbja e kokës në mëngjes, tensioni i lartë i gjakut dhe libido e ulët janë gjithashtu disa nga simptomat e mundshme.

“Të shkosh në shtrat dhe të zgjohesh në të njëjtën kohë është një mënyrë për të zgjidhur këtë problem. Mbajeni dhomën e gjumit të errët dhe të qetë dhe nëse mundeni, flini shtatë deri në tetë orë gjatë natës. Nëse flini në shpinë, provoni të flini në anën tuaj për të lehtësuar simptomat tuaja, ”rekomandon Fondacioni britanik i mushkërive.

Pirja e duhanit

Studiuesit në Universitetin Atlantik në Florida kryen studimin dhe zbuluan se ekzistonte një lidhje e qartë midis pagjumësisë dhe përdorimit të nikotinës. Duhanpirësit gjithashtu janë treguar që flenë mesatarisht 45 minuta më pak se jo duhanpirësit.

Kam probleme me urinimin

Një nga shkaqet më të zakonshme të problemeve me gjumin është të shkosh e shpeshtë në tualet.

Megjithëse nevoja e shpeshtë për të urinuar gjatë natës zakonisht është për shkak të lëngjeve të tepërta para se të shkoni në shtrat, në disa raste mund të jetë një shenjë e problemeve shëndetësore si fshikëza shumë aktive, prostata e zmadhuar, madje edhe diabeti. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: