image Tomori: Te Leao shoh shumë klas të Thierry Henry
[wp-story id="814678"]

Futboll

Tomori: Te Leao shoh shumë klas të Thierry Henry

news image

Fikayo Tomori reflektoi mbi triumfin e Milanit në Scudetto, aftësitë drejtuese të Zlatan Ibrahimovic dhe cilësitë e sulmuesit të yllit Rafael Leao.

Kuqezinjtë rezervuan vendin e tyre në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve me një fitore vendimtare 4-0 ndaj RB Salzburg mbrëmë, një rezultat që i bëri të dytit në Grupin E pas Chelseat. Stefano Pioli dhe skuadra e tij tani do të presin me ankth për të zbuluar se me kë do të përballen në fazat e eliminimit, me kundërshtarë të mundshëm duke përfshirë Bayern Munich dhe Real Madrid.

Duke folur për ‘StarCasinò Sport’, Tomori fillimisht reflektoi mbi triumfin e Milanit në Scudetto sezonin e kaluar.

“Pas ndeshjes kundër Lazios diçka klikoi tek ne, aty kuptuam se po, ne mund ta fitonim. Sekreti i kësaj skuadre të Milanit është uria, dëshira për të ndihmuar gjithmonë njëri-tjetrin dhe për ta fituar të gjithë së bashku.

Ai preku ëndrrën e tij.

“Për të fituar Scudetton me yllin e dytë dhe Champions League!”

Mbrojtësi kuqezi foli për marrëdhënien e tij me trajnerin Pioli dhe stafin tjetër të dhomës së pasme.

“Ne marrim shumë ndihmë nga trajneri, stafi, Maldini, Massara dhe tifozët. Ka një ndjenjë të mrekullueshme, ne të gjithë ecim përpara së bashku. Kjo është ideale për mua si lojtar.”

Ai dha mendimet e tij për veteranin suedez Zlatan Ibrahimovic.

“Ai është një makinë dhe një profesionist i madh. Kam respekt të jashtëzakonshëm për të, ai është një pikë referimi e jashtëzakonshme për mua.”

Tomori gjithashtu foli shumë për sulmuesin e yllit Leao.

“Rafa është lojtari që më ka befasuar më shumë, ai është aq i fortë sa edhe ai nuk e ka kuptuar ende potencialin e tij real”.

Anglezi zbuloi se cili lojtar ishte idhulli i tij i fëmijërisë.

“Thierry Henry, ai ishte ndryshe, ai luante me doreza dhe çorape mbi gju. Unë shoh disa nga klasi i tij në Rafael Leaon.

Më në fund, Tomori zbuloi se cilët tre lojtarë janë më të vështirë për t’u përballur në Serie A.

“Lautaro, sepse ai identifikon shumë lëvizje të ndryshme për të të vënë në telashe, Abraham, sepse më njeh shumë mirë dhe më njeh prej kohësh, dhe Vlahovic, sepse me strukturën e tij fizike është i vështirë për t’u përballur.

/GazetaSinjaliSport/