image Interi kërcënon: Nëse nuk na lënë të ndërtojmë stadium, do të shkojmë diku tjetër

Futboll

Interi kërcënon: Nëse nuk na lënë të ndërtojmë stadium, do të shkojmë diku tjetër

news image

Drejtori i Përgjithshëm i Interit, Alessandro Antonello, lëshoi një paralajmërim të ashpër për politikanët që bllokojnë projektin San Siro. “Ne do të ndërtojmë një stadium të ri dhe nëse nuk na lënë ta bëjmë në Milano, do të shkojmë diku tjetër”.

Planet për të ndërtuar një arenë të re, moderne kanë shkuar prej vitesh dhe vazhdojnë të mos arrijnë askund, kryesisht sepse politikanët vendas po refuzojnë të lejojnë prishjen e stadiumit ekzistues Giuseppe Meazza.

Synimi ishte të ndërtohej stadiumi i ri në thelb në parkingun e veturave të lokalit aktual, duke e bërë atë San Siro-n ‘i ri’, pasi klubet paralajmëruan se është praktikisht e pamundur të bësh thjesht punë rindërtimi në arenën ekzistuese.

“Ne gjithmonë kemi besuar se një stadium i ri ishte vendimi i duhur. Ne besojmë në vlerën e të qenit në San Siro dhe lidhjen historike me zonën, kështu që një arenë moderne do t’u jepte tifozëve një spektakël jo vetëm mbi 90 minuta, por edhe para dhe pas ndeshjeve, shtatë ditë nga shtatë”, tha Antonello në një event.

“Administrata i ka kaluar të gjitha hapat dhe pas katër vitesh ne jemi ende këtu duke pyetur veten nëse është e mundur të bëhet gjithçka e qartë për një stadium.

“Çdo vit ne humbim 50-60 milionë për klub duke mos pasur stadiumin tonë. Këto janë burime që mund t’i përdorim për të përforcuar skuadrën dhe për të konkurruar në një nivel evropian.

“Ne besojmë se San Siro është vendi i duhur, kështu që ne duam një stadium që ka të njëjtat karakteristika emocionale si Stadio Meazza, por është modern. Tifozët janë inteligjentë, ata mund të imagjinojnë emocionet në arenën e re.”

Fillimisht, plani ishte krijimi i një stadiumi prej 50,000 vendesh, por Antonello konfirmon rritjen e fundit të shitjeve të biletave për Milanin dhe Interin i ka parë planet e tyre të shkojnë në 70,000.

“Ne kemi nevojë për një stadium që është pak a shumë i mbushur vazhdimisht, kështu që 70,000 është dimensioni i duhur për Milanon. Kam katër vjet që punoj në këtë projekt. Ne duam të bëjmë biznes, do të ndërtojmë një stadium të ri dhe nëse nuk na lënë ta bëjmë në Milano, do të shkojmë diku tjetër”.

Milani për një kohë dukej se planifikonte arenën e tij të veçantë, por Interi ka besim se stadiumi do të ndërtohet së bashku.

/GazetaSinjali/