image Giroud deklarohet në rolin e portierit: Nuk kam përjetuar kurrë një moment si ky

Futboll

Giroud deklarohet në rolin e portierit: Nuk kam përjetuar kurrë një moment si ky

news image

Sulmuesi 37-vjeçar, Olivier Giroud ka qenë heroi i kuqezinjve mbrëmë, pasi u fut si zëvendësues në portë për Mike Maingan, duke bërë një pritje të jashtëzakonshme në fund të ndeshjes, për t’ia siguruar Milanit tre pikët e plota në fitoren minimale 1-0 në udhëtim, raporton Sinjali Sporti.

Maignan u përjashtua për shkak të daljes jashtë zonës dhe përplasjes me Caleb Ekuban, kështu që me të gjitha zëvendësimet e përfunduara, Giroud hyri në portë dhe u përball me një goditje dënimi që goditi traversën, më pas bëri një pritje vendimtare.

“Nuk kam përjetuar kurrë një moment si ky!” qeshi Giroud për Sky Sport Italia.

“Jam shumë krenar për ekipin, luftuam deri në fund, bëra një pritje të mirë! Isha me fat edhe me traversën. Ne luftuam si luanë dhe jam shumë i lumtur për tifozët”.

A i dha atij të njëjtën adrenalinë sa të shënonte një gol duke bërë atë pritje?

“Pothuajse, nuk isha i sigurt nëse do të ishte një goditje me kokë apo jo, kështu që mendova të shkoja dhe më mirë të isha atje sesa të qëndroja në vijë. Nuk i kam lëvizjet e portierit, por këtë e kam ndjerë. Më lëndoi vërtet krahun, por është mirë.

“Më pëlqente të futesha në portë kur isha fëmijë, prandaj u zgjodha”.

Milani humbi 5-1 ndaj Interit në Derby della Madonnina, por tani janë dy pikë më shumë se rivalët e tyre të qytetit në krye të tabelës, pasi kanë fituar çdo ndeshje tjetër.

“Ne kurrë nuk dorëzohemi, kemi marrë një shuplakë në fytyrë, por gjëja më e rëndësishme është ndeshja e radhës. Ne ngritëm kokën, ngritëm shiritin dhe jemi në krye të tabelës.”

/GazetaSinjaliSport/