image Tashmë një lojtar i Interit, por Bellanova “zhduk” postimin e para disa viteve me fanellën e Milan
[wp-story id="814678"]

Futboll

Tashmë një lojtar i Interit, por Bellanova “zhduk” postimin e para disa viteve me fanellën e Milan

news image

Raoul Bellanova tashmë është lojtari më i ri i Interit, i cili vetëm ditën e djeshme arriti të nënshkruante kontratën me zikaltrit, teksa vjen në huazim nga Cagliari me të drejtë blerje në fund të sezonit.

Bellanova, i cili do të ketë një pagë pak më pak se një milion euro, do të përpiqet të ngjitet në hierarkitë e brendshme të skuadrës për të vazhduar ngritjen e tij të vazhdueshme në futbollin italian: nga ekipet e të rinjve të Milanit, mbi 10 vjet pa debutuar asnjëherë në ekipin e parë, të Bordeaux dhe më pas në Atalanta, deri në shpërthimin te Pescara duke kaluar te Cagliari.

Interi i ka kushtuar shumë vëmendje nënshkrimit të tij të ri, i cili ka qenë gjithmonë një Interist dhe siç shpjegoi ai në intervistën e tij të parë për Interin: “Është e vështirë të përshkruaj emocionet e mia tani, sepse po realizoj një ëndërr që kam pasur që i vogël. Te bëhem pjesë e ekipit tim të preferuar.

Është një ëndërr e realizuar dhe shpresoj të shpërblej besimin që më është përgjigjur. Të luash në San Siro ka qenë gjithmonë një ëndërr, madje edhe këtë vit si kundërshtar. Ishte emocionuese, rrëqethëse, dhe mezi pres t’i bashkohem fanellës zikalter…”.

Me pak fjalë, vitet e shumta të rinisë së tij te Milani ishin një parantezë për Bellanova gjatë së cilës ai duhej të ndrydhte ndjenjat e tij më autentike, të cilat ai mund t’i çlirojë më në fund tani pa frena.

Ka vetëm një njolle të asaj të shkuare me ngjyrat sipas tij te ‘gabuara’,  duke qenë se në orët e fundit mbrojtësi ka hequr si nga Instagrami ashtu edhe nga Facebook postimin emocionues me të cilin në vitin 2019, kur u transferua te Bordo, përshëndeti Milanin.

“Këto ngjyra do të mbeten përgjithmonë brenda meje – shkruante ai atëherë – kam mbushur 6 vjeç, më kanë rritur, më kanë pjekur dhe më kanë bërë të bëhem personi që jam sot.

Nuk është e lehtë të përshkruaj me fjalë atë që kam ndjerë vitet e fundit, emocione të papërshkrueshme që do t’i mbaj përgjithmonë në zemrën time, u gëzova, vuajta, qava dhe jam krenare që i kam bërë të gjitha këto me fanellën e Milanit.

Sot nuk jam vetëm duke lënë ekipin që më rriti, lë një pjesë të jetës sime, një shtëpi, një pikë referimi.Dua të falënderoj të gjithë, që nga punonjësit e magazinës Vismara, drejtuesit, trajnerët që kisha dhe shokët e skuadrës, familjen time.

Kështu që është koha për t’u përfshirë, në një realitet tjetër, në futboll që ka rëndësi, dhe nëse e kam këtë mundësi është vetëm falë këtyre ngjyrave. Unë ju them faleminderit përsëri, faleminderit njerëzve që më kanë qenë pranë, faleminderit A.C Milan, do të mbetesh gjithmonë në zemrën time”, kanë qenë fjalë emocionuese pë kuqezinjtë në postimin e fshirë tashmë nga Bellanova.

/GazetaSinjaliSport/