image "Shpresoj që Milani të fitojë Scudetton këtë sezon" - Sinjali

“Shpresoj që Milani të fitojë Scudetton këtë sezon”

news image

Legjenda e Milanit, Gianni Rivera shpreson që kuqezinjtë të fitojnë titullin këtë sezon dhe shpjegon pse Carlo Ancelotti është më i mirë se José Mourinho.

Kampanja e Serie A 2022-23 fillon sot me Milanin e Stefano Piolit që do të përballet me Udinese në San Siro.

Objektivi i kuqezinjve është të ruajnë titullin e fituar sezonin e kaluar. Si Interi ashtu edhe Milani kanë fituar nga 19 Scudeto në historinë e tyre, kështu që ata do të synojnë “yllin e dytë” këtë sezon.

“Sigurisht, Milani ende mund t’ia dalë, ata fituan me meritë në maj dhe nuk kanë ndryshuar shumë këtë verë”, tha Rivera për gazetën La Gazzetta dello Sport.

“Çdo fitore ka një kuptim. Sa për Milanin, ata mund të kishin marrë yllin e dytë më herët, por diçka nuk funksionoi.”

Rivera kaloi pothuajse të gjithë karrierën e tij si lojtar me kuqezinjtë, duke luajtur 501 ndeshje me gjigantët e Serisë A. Ai është një nga lojtarët më ikonë në historinë e futbollit italian.

Shumë e shohin Romën si një kandidat të tretë solid për titullin pas një dritare mbresëlënëse transferimi që pa José Mourinho të mirëpritur, ndër të tjera, Paulo Dybala dhe Nemanja Matic.

“Unë duhet ta njoh më mirë Mourinhon përpara se ta gjykoj atë”, tha Rivera. “Për mua, ai duket një trajner që ndonjëherë fiton dhe ndonjëherë humbet.”

A nuk është ajo që bën çdo trajner tjetër?

“Jo në të vërtetë,” tha Rivera. “Carlo Ancelotti fiton gjithmonë, kudo që shkon dhe kjo është mbresëlënëse”.

Tekniku italian e ka nisur sezonin duke fituar Superkupën e Europës ndaj Eintracht Frankfurt. Ai u bë kampion evropian dhe spanjoll në 2021-22, duke u bërë trajneri i parë që fitoi një titull vendas në secilën nga pesë ligat më të mira evropiane.

Ai është ndër të nominuarit për Trajnerin e Vitit të UEFA-s 2021-22, së bashku me Pep Guardiolën dhe Jurgen Klopp.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: