image Pioli pranon se Interi është favorit për titull, pavarësisht se Milani është në krye të tabelës

Futboll

Pioli pranon se Interi është favorit për titull, pavarësisht se Milani është në krye të tabelës

news image

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli, mendon se Interi mbetet favorit i Scudetto-s, pavarësisht se skuadra e tij kuqezi mundi 1-0 Napolin për të shkuar në krye të Serie A të dielën.

Të dyja skuadrat e dinin se mund të merrnin frymë të re në sfidat e tyre përkatëse për titull me një fitore në Stadio Diego Armando Maradona, por ishin vizitorët ata që u larguan me fitoren.

Përfundimi instinktiv i Olivier Giroud në fillim të pjesës së dytë pas goditjes së padrejtë të Davide Calabria rezultoi vendimtar, ai gol ishte i mjaftueshëm për ta rikthyer Milanin në majë me 60 pikë, dy më shumë se Interi.

Por Interi ka ende një lojë në dorë, dhe si i tillë Pioli pranon se kampionët në fuqi duhet të konsiderohen ende si skuadra që duhet mposhtur.

Duke folur për DAZN pas ndeshjes, Pioli tha: “Me siguri, nuk kemi bërë aq mirë kundër të ashtuquajturave skuadra më të vogla, megjithatë, nuk do të kemi shumë përplasje të drejtpërdrejta [me rivalët për titull]“.

Por meqenëse kalendari na thotë se kemi shumë nga këto lojëra për të luajtur, sinqerisht duhet të bëjmë më shumë.

Është e qartë se ka vështirësi për të gjithë, ne nuk jemi një skuadër perfekte. Duhet të tregojmë se kemi marrë mësimet [kundër skuadrave më të vogla]. Qëndrimi dhe cilësia do të jenë të rëndësishme në ndeshjet e ardhshme“, shtoi Pioli.

Favoritet janë ende Interi. Interi është një skuadër shumë e fortë. Më vjen keq që kanë mbetur lojëra për t’u luajtur, do të ishte më e drejtë sikur të kishim luajtur të gjithë të njëjtin numër ndeshjesh në këtë pikë në kampionat“, përfundoi italiani.

/GazetaSinjaliSporti/