image Pioli po i motivon lojtarët e tij me fjalime të Kobe Bryant

Futboll

Pioli po i motivon lojtarët e tij me fjalime të Kobe Bryant

news image

Stefano Pioli ka zbuluar se ai përdori fjalët e Kobe Bryant për t’i bërë lojtarët e Milanit të fokusohen kundër Atalantës dhe arma e tyre sekrete në garën e Scudettos ishte ‘besimi’.

Kjo ishte fitorja e tyre e pestë radhazi në Serie A, e vendosur nga Rafael Leao dhe Theo Hernandez që vrapoi nga zona e tij e fushës për të shënuar një solo gol të bukur.

Kjo do të thotë se kuqezinjtë mund të kurorëzohen kampionë këtë mbrëmje nëse Interi dështon të mposhtë Cagliarin e kërcënuar me rënie.

Në rast të dështimit, atyre u duhet vetëm një pikë për të qenë të sigurt kundër Sassuolos në raundin e fundit të sezonit.

“Më duhej të përshëndesja tifozët, ishte ndeshja jonë e fundit në shtëpi këtë sezon, ata na kanë frymëzuar me pasionin e tyre për një vit, tani kemi edhe një javë dhe nuk duhet të ndryshojmë asgjë, ruajmë përqendrimin e zakonshëm dhe të jemi të qetë”, tha Pioli për DAZN.

“Atalanta është një skuadër shumë e fortë dhe krijoi shumë probleme, por ne dolëm shumë mirë në mbrojtje dhe i lejuam shumë pak mundësi shënimi. Ne gjithashtu bëmë mirë duke u përpjekur të gjenim zgjidhjen për të krijuar ato hapësira, lojtarët që shkonin përpara dhe mbrapa, gjerë e më afër qendrës.

“Të gjitha ndeshjet e mëparshme na mësuan se ne kemi atë që duhet për sa i përket vendosmërisë, besimit dhe guximit. Ato fitore të rikthimit ndaj Lazios dhe Veronës na dhanë më shumë besim, që largon një pjesë të ankthit.

“Djemtë e dinë që ne kemi pika të forta dhe të dobëta, ne duhet të përpiqemi të shfrytëzojmë sa më shumë nga pikat tona të forta.”

Pioli nuk e ka fituar kurrë titullin e Serie A më parë, kështu që si ndihet ai në prag të arritjes së Scudetto-s së parë të karrierës së tij, si dhe të parën e Milanit në më shumë se një dekadë?

“Me sinqeritet, javët e fundit kanë qenë shumë normale, sepse shoh qëndrimin e lojtarëve të mi, ata janë të buzëqeshur, bëjnë shaka, të vendosur dhe të përqendruar kur mbërrijnë në terren çdo ditë. Nuk kam nevojë të shqetësohem, sepse e shoh atë fokus.

“Ne kishim 10,000 fansa që na prisnin teksa kalonim në autobus, që padyshim që i ndezi të gjithë. Tani pres një javë tjetër si kjo.”

Ndërkohë, Pioli zbuloi se kishte përdorur një mbështetës legjendar të Milanit për t’i përqendruar lojtarët.

“U tregova djemve një intervistë me Kobe Bryant, i cili tha në 2-0 në ndeshjen e NBA Play-Off, puna nuk ka përfunduar, nuk kemi mbaruar. Ne duhet të ruajmë atë qetësi dhe përqendrim që në fund mund të jetë vendimtar.

“Kur morëm drejtimin e Milanit, skuadra kishte ideale dhe koncepte krejtësisht të ndryshme taktike, kështu që ne duhej të ndryshonim gjithçka. Tani gjëja e mirë është se lojtarët kënaqen duke shfrytëzuar maksimalisht pikat tona të forta dhe duke u përgatitur taktikisht, duke qenë në gjendje të përshtaten edhe për të kufizuar kundërshtarët tanë“, përfundoi Pioli.

/GazetaSinjaliSport/