image Pioli jep pikëpamjet e tij alternative për Kupën e Botës

Futboll

Pioli jep pikëpamjet e tij alternative për Kupën e Botës

news image

Stefano Pioli pranon se sezoni 2022-2023 do të jetë më i ndërlikuar për shkak të Kupës së Botës të Katarit, megjithëse gara mund të ndihmojë gjithashtu disa nga lojtarët e tij.

Klubet evropiane po përballen me një nga sezonet më të çuditshme ndonjëherë pasi do të luajnë më shumë se 20 ndeshje në tre muajt e parë përpara fillimit të Kupës së Botës në nëntor.

Gjatë një konference për shtyp para ndeshjes përpara hapjes së nesërme të Serie A kundër Udineses, Pioli ndau pikëpamjen e tij për kompeticionin dhe mënyrën se si Milani është përgatitur për sezonin 2022-2023.

“Do të jetë një sezon i çuditshëm, Kupa e Botës në atë kohë të vitit krijon disa probleme, por unë jam kurioz të përballem këtë sezon”, tha ai.

“Mendoj se mund të jetë një situatë e favorshme për ata që nuk do të përfshihen në Kupën e Botës. Ne do të duhet t’i menaxhojmë ata që luajnë dhe të kuptojmë se si t’i bëjmë ata të rikuperohen.

Këtë mëngjes, u tregova djemve listën e ndeshjeve për pjesën e parë të sezonit,” zbuloi Pioli. “Ne do të kemi nevojë për përpjekje të mëdha, është një sezon i veçantë dhe ka shumë për të luajtur në tre muajt e parë.

Ne kemi bërë gjithçka që kishim planifikuar gjatë para-sezonit. Djemtë kanë punuar me vazhdimësi, ne jemi gati të fillojmë.

Do të jetë një kampanjë e ekuilibruar dhe do të jetë e vështirë për të gjithë të bëjnë më mirë se sezonin e kaluar. Shtatë klubet e para janë të forta, Fiorentina po i afrohet një niveli të lartë. Është një ligë shumë konkurruese, me shumë klube që duan të fitojnë”, ka deklaruar ai.

/GazetaSinjaliSport/