image Pioli për sfidën ndaj Atalantas: Do të jetë një test i rëndësishëm

Futboll

Pioli për sfidën ndaj Atalantas: Do të jetë një test i rëndësishëm

news image

Stefano Pioli theksoi vështirësinë e ndeshjeve të ardhshme të Milanit përpara ndeshjes së tyre kundër Atalantës nesër.

Kuqezinjtë do të shpresojnë për një rezultat bindës nesër në Bergamo pas një fitoreje ndaj Udineses.

Atalanta pësoi një rënie sezonin e kaluar dhe përfundoi në vendin e 8-të, kështu që një fillim i fortë është çelësi për skuadrën e Gian Piero Gasperinit nëse ata do të kthehen sërish në garat evropiane.

Duke folur në një konferencë për shtyp, Pioli fillimisht diskutoi vështirësinë me të cilën përballet Milani në përballjen e tyre kundër Atalantës.

“Ne e dimë se si shkoi sezoni i kaluar dhe sigurisht që krijoi një përvojë të pasur që po e mbajmë me entuziazëm të madh.

Atëherë është e qartë se ne jemi vetëm në ndeshjen tonë të ligës së dytë dhe nga java e ardhshme kemi një turne të forcës përpara nesh. Por e rëndësishme ishte përgatitja sa më mirë e ndeshjes së nesërme, Atalanta është një skuadër shumë e fortë, është një përplasje direkte”.

Ai nënvizoi se ndeshja e nesërme do të jetë gjithashtu jetike për të ndihmuar ekipin të vazhdojë të përmirësohet.

“Do të jetë një hap për t’u rritur dhe për të kuptuar se ku duhet punuar. Do të jetë një test i rëndësishëm. Atalanta filloi mirë, ata ndryshuan disa lojtarë, por ata janë një ekip që ndërthur fizikun dhe cilësinë”.

Trajneri i Milanit ka dhënë mendimet e tij për mesfushorin Sandro Tonali.

“Ai mund të bëhet një mesfushor i plotë, ai tashmë është, por më pas është e qartë se ai ka ende nevojë për përvojë.

Rritja që pati sezonin e kaluar ishte e rëndësishme, por e gjeta me më shumë uri dhe me vetëdijen se duhet të punojë ende në këtë nivel. Tani ai është më i vetëdijshëm për cilësitë e tij.”

Ai foli edhe për nënshkrimin e ri Charles De Ketelaere.

“Ai ka bërë shumë mirë në të tre fushat përpara, por duke filluar si trekuartist ose sulmues i dytë. Jo si anësor.

Vështirë se mund ta shoh atë duke filluar nga e djathta, dhe nëse Charles është trekuartist, ai do të luajë atje. Përshtatshmëria e tij mund të jetë një avantazh.”

Së fundi, Pioli diskutoi se si ndeshjet mes Milanit dhe Atalantës kanë qenë gjithmonë argëtuese vitet e fundit.

“Dy skuadra që e njohin mirë njëri-tjetrin, që përpiqen të zhvillojnë futboll proaktiv dhe të godasin kundërshtarin.

Çdo ndeshje është e ndryshme, por për cilësitë e dy skuadrave mendoj se do të jetë një ekip i ekuilibruar”.

Sezonin e kaluar, Milani doli në krye në të dyja takimet me Atalantën, duke fituar 3-2 në vizitë dhe 2-0 në shtëpi.

/GazetaSinjaliSport/