image Pioli: Është një Milan i fortë, jemi gati për sezonin e ri

Futboll

Pioli: Është një Milan i fortë, jemi gati për sezonin e ri

news image

Stefano Pioli thotë se Milani është gati për fillimin e sezonit të ri të Serisë A, por Charles De Ketelaere mund të startojë në pankinë kundër Udineses nesër.

Serie A fillon me kampionët e Serisë A që presin Udinese në Stadio Meazza të shtunën në orën 18:30.

“Është një Milan i fortë, por fusha do të përcaktojë nëse jemi më mirë apo më keq se sezonin e kaluar”, tha trajneri italian në një konferencë për shtyp. “Kam parë të njëjtën frymë si sezonin e kaluar, kjo më bën të jem pozitiv sepse shoh përmirësime.”

Milani ka nënshkruar me Charles De Ketelaere nga Club Brugge këtë verë, por reprezentuesi belg mund të startojë nesër në pankinë.

“Nëse Brahim [Diaz] luan, kjo është sepse unë mendoj se ai është më i mirë se të tjerët për këtë lojë,” shpjegoi Pioli.

“Ai ka më shumë ritëm se të tjerët në këtë moment. Charles ka pasur një para-sezon të veçantë për arsyet që ne të gjithë i dimë.”

Pioli nesër mund të mbështetet në skuadrën e plotë, përveç Sandro Tonalit, i cili po rikuperohet nga një dëmtim.

“Nënshkrimet e reja në sulm, Divock [Origi], Charles [De Ketelaere] dhe Yacine [Adli] më japin ndjenja pozitive. Ata kanë karakteristika interesante dhe ne kemi përfunduar departamentin.

Nesër janë të gjithë në dispozicion, përveç Tonalit. Origi duket një sulmues i kompletuar, ai mund të sulmojë hapësirën dhe të lidhet me shokët e tij. Ai është shumë i zgjuar, si Adli ande De Ketelaere. Ata kanë nevojë për kohë për t’u përshtatur, por unë jam i kënaqur me atë që ata po tregojnë”.

Kush i ka bërë përshtypje gjatë parasezonit?

“Messias, Rebic dhe Bennacer kanë qenë më të qëndrueshëm. Unë kam parë se ata janë të gatshëm të punojnë shumë për të provuar se janë në lartësinë e detyrës. Futbolli po zhvillohet vazhdimisht. Udinese është një ekip i fortë dhe i vetmi që nuk e mundëm sezonin e kaluar, së bashku me Juventusin”.

A ndjen Milani më shumë presion tani që shumë e shohin si favorit për titull?

“Ne kurrë nuk jemi shqetësuar nga ajo që thanë njerëzit jashtë Milanello-s,” pohoi Pioli.

“Kemi shumë gara për të treguar se jemi konkurrues, ka shumë ndeshje, duke filluar nga nesër.

Ne kemi punuar shumë mirë për 40 ditë, e dimë se cilat janë vështirësitë nesër. Ne përballemi me një ekip fizik, duhet ta lëvizim topin shpejt dhe të bëjmë një paraqitje të shkëlqyer kur nuk e kemi topin. Ne kemi nevojë për atë unitet që do të na ndihmojë të luajmë në gjysmën e tyre.”

A pret ai më shumë nënshkrime të reja para fundit të afatit kalimtar të verës?

“Jam shumë i lumtur me ekipin, lojtarët që kanë ardhur dhe klubin. Nëse do të ketë një shans [për të nënshkruar me lojtarë të rinj] ne do të jemi gati, “tha ai.

“Ekipi është i kompletuar, por tregu mund të ofrojë zgjidhje që ne as që i konsiderojmë tani. Drejtorët janë gjithmonë gati dhe klubi është në dispozicion. Nëse ka një shans, ne do të bëjmë lëvizjet tona.”

Përveç De Ketelaere, Milani gjithashtu nënshkroi Origin si një transferim i lirë nga Liverpool dhe i bëri të përhershme lëvizjet e Junior Messias dhe Alessandro Florenzi, ndërsa Adli është rikthyer nga periudha e tij në Bordeaux dhe Tommaso Pobega është kthyer nga Torino.

A është i kënaqur Pioli me mbështetjen e drejtuesve të klubeve?

“Paolo [Maldini], Ricky [Massara] dhe Ivan [Gazidis] gjithmonë na bëjnë të ndihemi të mbrojtur,” tha trajneri.

“Kam folur me Gerry Cardinale dhe Elliott, të cilët na uruan fat për sezonin e ri”.

/GazetaSinjaliSport/