image Pioli për golin e anuluar: As Handanovic nuk u ankua

Futboll

Pioli për golin e anuluar: As Handanovic nuk u ankua

news image

Stefano Pioli mendon se performanca e Milanit nuk ishte e denjë për një humbje 3-0 ndaj Interit dhe ka reaguar ashpër ndaj golit të anuluar kontrovers.

Kuqezinjtë e dinin se një barazim me rezultat do të mjaftonte për t’u kualifikuar, pasi ndeshja e parë ishte 0-0 dhe sonte ata ishin teknikisht skuadra ‘mysafire’, me golat jashtë fushe ende të vlefshme në këtë turne.

Megjithatë, Lautaro Martinez hapi rezultatin brenda katër minutave dhe përfundoi dopietën e tij në pjesën e parë.

Robin Gosens e realizoi më vonë edhe të tretin nga asistimi i Marcelo Brozovic, por me rezultatin ende 2-0, goli i Ismael Bennacer u anulua në mënyrë kontroverse, pasi pozicioni jashtë loje i Pierre Kalulu u konsiderua se po ndërhynte në lojë.

Në përgjithësi, Milani kishte më shumë gjuajtje në portë se Interi, por u mohuan nga Samir Handanovic.

“Ne donim të fitonim, nuk e arritëm këtë, sigurisht që ishim përballë një kundërshtari të fortë. Nuk mendoj se performanca ishte e denjë për 3-0, por Interi shënoi në momentet e duhura”, tha Pioli për Mediaset.

“Ata shënuan herët, ne patëm shanset për t’u rikthyer, natyrisht që të rrëzoheshim 2-1 do të krijonte një ndeshje tjetër dhe do të na jepte më shumë vrull, kështu që ishte një moment i vështirë.

“Kur pëson tre gola, do të thotë se kundërshtarët luajtën me më shumë cilësi dhe ne bëmë gabime. Nuk na munguan mundi, intensiteti apo rastet, por nuk ishte nata jonë. Ne donim të arrinim në finale, por kjo është një mundësi e shkëlqyer për skuadrën që të dëshmojë veten në detyrë dhe të hedh gjithçka në garën e Serisë A, sepse ne kemi gjithçka që duhet për të shkuar deri në fund.”

Vendimi për golin e Bennacer do të shkaktonte polemika pavarësisht, pasi Kalulu ishte jashtë loje, por ndoshta nuk mbulonte pamjen e Samir Handanovic për goditjen.

“Shikoni reagimin e Handanovic. Ai as nuk ankohet”, tha Pioli pasi pa ripërsëritjet.

“Më thuaj një portier që nuk reagon pasi pranon nëse një lojtar i Milanit e kishte dëmtuar pamjen e tij. Në vend të kësaj, ai nuk bën asgjë, ata u ankuan vetëm për një lojë me dorë që nuk ishte as aty. Eja! Eja…”

Eksperti i arbitrave në studio pranoi se ishte “shumë e dyshimtë” dhe se Kalulu në mënyrë efektive nuk e mbuloi pikëpamjen e Handanovic.

Në fakt, nëse dikush po ndërhynte në pikëpamjen e Handanovic, ishin shokët e tij të skuadrës.

Interi arriti në finalen e Kupës së Italisë për herë të parë që nga 2011.

/GazetaSinjaliSport/