image Pioli pas fitores: Kemi bërë një hap tjetër përpara, tifozët tanë ishin fantastikë

Futboll

Pioli pas fitores: Kemi bërë një hap tjetër përpara, tifozët tanë ishin fantastikë

news image

Stefano Pioli ka identifikuar çelësin e fitores së vonë të Milanit ndaj Fiorentinës dhe Scudetto-s.

Kuqezinjtë shënuan një gol të vonë nga Rafael Leao për të siguruar tre pikë të çmuara.

Kjo tani do të thotë se Milani ka pesë pikë epërsi në krye të tabelës, në pritje të vizitës së Interit në Udinese këtë mbrëmje.

Ata gjithashtu kanë avantazhin në rekordin ballë për ballë, që do të thotë nëse përfundojnë në nivel në krye, Milani do të fitojë titullin.

“Ekipi luajti mirë, luftoi fort kundër një skuadre që na krijoi probleme. Fiorentina ishte e rrezikshme, por ne kemi bërë një hap tjetër përpara për ne dhe tifozët tanë fantastikë”, tha Pioli për DAZN.

“Goli ndihej si një peshë nga supet tona. Ne patëm përsëri shumë shanse, mentalitetin e duhur dhe vazhduam punën si ekip. Gjithmonë do të ketë tension në ndeshje si kjo, pasi ne jemi sfidues për një objektiv shumë të rëndësishëm, kështu që të gjithë e ndiejmë atë energji dhe bëhet më e vështirë për ta mbajtur sa më gjatë të vazhdojë.

“Pavarësisht faktit se këta lojtarë janë shumë të rinj, ata po bëjnë shumë mirë dhe e ruajnë atë vetëbesim, besimin në vetvete dhe aftësinë për të vuajtur nën presion.”

Trajneri këmbëngul se nuk i meriton të gjitha meritat për mentalitetin jashtëzakonisht të përmirësuar në Milan gjatë dy sezoneve të fundit.

“Mendoj se fillon nga lart dhe filtron poshtë, sepse ata që drejtojnë klubin kanë besim dhe mbështesin drejtorët tanë, drejtorët besojnë në punën time, kështu që unë besoj në punën time dhe lojtarët e mi. Ne jemi të gjithë pozitivë edhe në momente të vështira dhe nuk ndalemi kurrë së besuari në aftësitë tona.

“Paolo Maldini dhe Ricky Massara janë kaq mbështetës, ata janë gjithmonë afër në terrenin stërvitor. Të gjithë e dimë se si shkojnë gjërat në futboll, lojtarët ndihen nëse trajneri u beson atyre dhe e njëjta gjë vlen edhe për trajnerin me drejtorët”.

Scudetto mbetet objektivi i tyre, megjithëse Pioli sërish tenton të qetësojë tensionin rreth skuadrës.

“Ne jemi pesë pikë më mirë se në këtë fazë sezonin e kaluar, kështu që përmirësimi në këtë ishte objektivi ynë, për të marrë më shumë pikë se vitin e kaluar. Pastaj do të shohim se ku jemi, një lojë në një kohë.”

Pas fitores së fundit ndaj Lazios, kjo ishte një tjetër ndeshje ku Milani e la me vonesë për të rrëmbyer fitoren.

“Unë mendoj se është edhe sepse ne kemi lojtarë që vijnë nga pankina dhe janë të zëvendësuar, duan të ndihmojnë ekipin dhe të japin gjithçka”, argumentoi Pioli.

“Unë mund të shoh progres të vazhdueshëm në ekipin tim, është hera e parë që shumë prej tyre kanë sfiduar për një trofe kaq prestigjioz. Shpresoj se lojtarët e mi dhe unë mund të vazhdojmë atë proces rritjeje, por për disa mund të jetë hera e vetme që jemi në këtë pozicion. Kjo është arsyeja pse ne duhet të japim gjithçka deri në fund.

“Ne duhet ta dëshmojmë veten në fushë, sepse kushdo që fiton në fund do të ketë bërë pak më shumë se skuadrat e tjera”, ka përfunduar Pioli.

/GazetaSinjaliSport/