image Origi: Është një nder për mua të luaj për Milanin, ky klub ka një trashëgimi të madhe

Futboll

Origi: Është një nder për mua të luaj për Milanin, ky klub ka një trashëgimi të madhe

news image

Nënshkrimi i ri i Milanit, Divock Origi, tha se ishte një “nder” t’i bashkohet klubit në konferencën e tij për shtyp.

Sulmuesi belg u bashkua me një transferim të lirë pas largimit nga Liverpool dhe u tha gazetarëve: “Ne folëm në raste të ndryshme deri në fund të sezonit, por unë isha i fokusuar te Liverpool.

Së shpejti e kuptoj se sa i madh ishte projekti i Milanit. Ka një projekt të veçantë këtu, me të cilin jam plotësisht i lidhur dhe me trashëgiminë e Milanit, historia e veçantë është ideale për mentalitetin tim.

Për mua është një nder të jem pjesë e tij. Ky klub ka një trashëgimi që përcillet brez pas brezi. Të sjell cilësitë e mia në këtë grup është një nder.”

Drejtorët e Milanit, Paolo Maldini dhe Ricky Massara janë parë si lojtarë kyç në disa nga nënshkrimet më të rëndësishme të klubit në sezonet e fundit, kjo është arsyeja pse kishte një dëshirë të tillë në mesin e mbështetësve që dyshja të rinovonin kontratat e tyre.

Dhe i pyetur nëse kontributi i tyre ishte i rëndësishëm, Origi tha: “Të flisja me ta ishte vendimtare. Maldini ishte një nga lojtarët më të mirë në botë, një shembull për mua.

Massaro po bëhet një regjisor i madh. Këta drejtorë sollën vlera të rëndësishme.

Jam mirënjohës që jam pjesë e këtij grupi. E di sa të rëndësishme janë themelet që kanë ndërtuar. Jam i nderuar që menaxhohem nga regjisorë si ata.”

Në Liverpool, Origi zhvilloi një reputacion për të shënuar gola të rëndësishëm kundër rivalëve të qytetit Everton dhe, i pyetur nëse ai kishte një aftësi të veçantë kur bëhej fjalë për derbet lokale, ai shtoi: “Unë nuk mendoj se ka një sekret, por mendoj se është e rëndësishme për të qenë gjithmonë gati.

Më pëlqejnë lojërat speciale si derbi kundër Interit, por dua të jap maksimumin në çdo ndeshje”.

Origi kaloi shtatë sezone në Liverpool, pasi u bashkua nga Lille në 2015, me një prej tyre në huazim te skuadra e Bundesligës Wolfsburg.

Pavarësisht se ishte rrallë titullar i rregullt, ai u bë një hero kulti për shkak të qëllimeve të tij të rëndësishme, të tilla si goditjet jetike në gjysmëfinalen dhe finalen e Ligës së Kampionëve 2019.

/GazetaSinjaliSport/