image Milanit i caktohet buxheti për blerjen e qendërsulmuesit të ri, identifikon Brojën e Chelseas
[wp-story id="814678"]

Futboll

Milanit i caktohet buxheti për blerjen e qendërsulmuesit të ri, identifikon Brojën e Chelseas

news image

Milani do të ketë 35-40 milionë euro në dispozicion verën e ardhshme për të blerë një qendërsulmues të ri, sipas Tuttosport.

RedBird ka përfunduar së fundmi marrjen e klubit për 1.2 miliardë euro, por strategjia e transferimit të klubit nuk pritet të ndryshojë afatshkurtër.

Kuqezinjtë do të kërkojnë talentë të rinj që mund të rrisin vlerën e tyre në skuadër, duke ndjekur një rrugë të ngjashme si Theo Hernandez, Rafael Leao apo Sandro Tonali.

Sipas Tuttosport, Paolo Maldini mund të presë një buxhet prej 35-40 milionë euro për një sulmues të ri sezonin e ardhshëm.

Gazeta me bazë në Torino sugjeron se kuqezinjtë do të kërkojnë një sulmues të ri që do të zëvendësonte Zlatan Ibrahimovic dhe Olivier Giroud për një kohë të gjatë. Kontratat e të dy sulmuesve mbarojnë në verë.

Rasmus Hojlund i Atalantës është një nga profilet që Milani po monitoron. 19-vjeçari sapo i është bashkuar La Dea për 17 milionë euro dhe ka fituar krahasime me Erling Haaland.

Mohammed Kudus i Ajax-it është përmendur gjithashtu si një objektiv i mundshëm për kuqezinjtë dhe e njëjta gjë është e vërtetë për Armando Broja të Chelseat ndërsa Calciomercato.com sugjeroi javën e kaluar se Noah Okafor (RB Salzburg) është një nga emrat kryesorë në axhendën e Milanit.

22-vjeçari ka shënuar në ndeshjet kundër kuqezinjve dhe Chelsea në Champions League këtë sezon.

Buxheti i Milanit do të rritet me shitjet dhe Chelsea mbetet klubi më i interesuar në Rafael Leao i cili do të diskutojë një zgjatje të kontratës me klubin në javët e ardhshme.

Nëse kuqezinjtë dështojnë të arrijnë një marrëveshje me agjentin e tij Jorge Mendes, ata ka të ngjarë të shesin yllin e tyre në verë për të shmangur largimin e tij për asgjë në 2024.

/GazetaSinjaliSport/