image Marotta shpreson që Interi të përballet me Milanin në finale të Ligës së Kampionëve

Futboll

Marotta shpreson që Interi të përballet me Milanin në finale të Ligës së Kampionëve

news image

Drejtori i Interit, Beppe Marotta, shpreson që Nerazzurrët do të përballen me rivalët e qytetit, Milanin në finalen e Ligës së Kampionëve.

Marotta foli për La Gazzetta dello Sport pas një barazimi 0-0 kundër Portos, i cili i lejoi Interit të kualifikohej në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve për herë të parë në 12 vjet.

Milani dhe Napoli gjithashtu janë kualifikuar, kështu që kjo do të thotë se Nerazzurri dhe Rossonerët mund të përballen së bashku në shortin e së premtes.

Marotta beson se takimi me Milanin në fazën tjetër do të ishte mirë për ta.

“Jemi të lumtur që jemi këtu dhe duam të vazhdojmë. Derbi do të ishte emocionues. Të gjithë do të flisnin për të dhe do të ekspozohej në mbarë botën, por do të ishte edhe më mirë të luanim derbin në Stamboll në finale”, tha ai.

“Kjo do të ishte vërtet historike. Do të doja t’i them Milanit, do të shihemi në finale.

“Pavarësisht nëse është Milan apo një klub tjetër, gjëja më e rëndësishme është të jesh në formë dhe të shkosh në ndeshje pa lëndime. Skuadra që kemi na lejon të shikojmë të ardhmen me optimizëm pavarësisht kundërshtarit”.

Nerazzurrët fituan dy derbi të Milanit nga tre këtë sezon, por u eliminuan dy herët e fundit kur u takuan me rivalët e tyre të qytetit në Champions League, në 2003 dhe 2005.

Në çerekfinale të Ligës së Kampionëve këtë sezon do të jenë tre klube të Serisë A dhe katër trajnerë italianë, një rezultat që dëshmon se futbolli italian është ende i gjallë.

“Gjëja më e rëndësishme është ta sjellim futbollin italian aty ku i takon”, ka thënë Marotta.

“Klubet italiane kanë rënë në renditjen e UEFA-s së fundmi, por rikthimi i klubeve tona është një gjë e mrekullueshme pas Euros. Është turp për Kupën e Botës, por kjo prani masive në Ligën e Kampionëve është e shkëlqyer për sistemin tonë”.

/GazetaSinjali/