image Maldini tregon për momentin më të vështirë që e kishte Milani në luftën për Scudetto - Sinjali

Maldini tregon për momentin më të vështirë që e kishte Milani në luftën për Scudetto

news image

Paolo Maldini ka shikuar mbrapa kampanjën e Milanit për të fituar Scudetto, duke identifikuar ‘momentin më të vështirë’ dhe pse ata ishin të suksesshëm.

Kuqezinjtë mposhtën në garë rivalët e qytetit, Inter, duke e siguruar titullin në xhiron e fundit, kështu që ndërsa lista e ndeshjeve hartohet për sezonin 2022-23, drejtori Maldini ka analizuar mënyrën se si ndodhi gjithçka në një dokumentar për DAZN.

“Ne ishim më të fortë, më të qëndrueshëm, mbajtëm kokën dhe ishim më të përgatitur për të reaguar ndaj vështirësive,” shpjegoi Maldini.

“Nëse do të kishim goditur kundër Atalantës, Fiorentinës apo Veronës, nuk do ta kishim fituar Scudetton”.

Shumë fajësojnë humbjen 2-1 të Interit ndaj Bolognas, një lojë e riplanifikuar muaj më parë për shkak të një shpërthimi COVID brenda skuadrës së ‘Rossoblu’, për ndryshimin e rrjedhës së garës për titull.

“Mos harroni se ne humbëm dy pikë në shtëpi ndaj Bolognas, kështu që kushdo që mendon se ka lojëra të lehta në 2022 do të ketë një surprizë të keqe”, vuri në dukje legjenda e klubit.

Milani u rrëzua nga Liga e Kampionëve në raundin e hapjes, ndërsa Interi u eliminua në ndeshjet e raundit të 16-të të shkurtit kundër Liverpoolit.

Megjithatë, Maldini siguron se nuk është e drejtë të sugjerohet se kuqezinjtë kishin një avantazh në fillimin e vitit të ri.

“Ne u kthyem nga pushimet e Krishtlindjeve dhe luajtëm kundër Romës me 10 lojtarë jashtë mes lëndimit dhe COVID-19.

Ndoshta ky ishte momenti më i vështirë për ne, por ne e tejkaluam atë pengesë në një mënyrë të shkëlqyer.”

Milani mundi Romën 3-1 më 6 janar, pavarësisht se Zlatan Ibrahimovic pa një penallti të shpëtuar nga Rui Patricio.

Ishte një ndeshje kaotike që pa Rick Karsdorp dhe Gianluca Mancini të përjashtuar në fazat e fundit.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: