image Lampard akuzon gjyqtarët: Po të ishte Salah në vend të Gordon, ajo do të ndalej penallti

Futboll

Lampard akuzon gjyqtarët: Po të ishte Salah në vend të Gordon, ajo do të ndalej penallti

news image

Trajneri i Evertonit, Frank Lampard beson se skuadra e tij duhej të kishte një penallti në favor gjatë humbjes 2-0 kundër Liverpoolit të dielën.

Anthony Gordon i Everton u rrëzua në zonën e Reds për shkak të një sfide nga qendërmbrojtësi Joel Matip, por arbitri Stuart Atwell nuk dha një goditje nga pika, përveç kësaj ai i dha karton të verdhë për simulim.

Por Lampard beson se zyrtari do të kishte treguar pikën nëse Mohamed Salah do të kishte rënë nën të njëjtin presion, duke sugjeruar se gjyqtarët priren të favorizojnë Liverpoolin në Anfield.

“Është një penallti në pjesën e dytë për ne. Unë nuk mendoj se ju i ndalni ato këtu”, u tha ai gazetarëve.

“Nëse është Mo Salah në fundin e tyre, ai merr një penallti. Nuk po përpiqem të krijoj një konflikt këtu, është vetëm realiteti i futbollit ndonjëherë.

“Ndoshta kam luajtur në klube kur jemi në nivelet më të larta të ligës, turma është pas tyre dhe ju i merrni ato ose jo.

“Për mua, me siguri, ishte një penallti ndaj Anthony. Është faull dhe nuk ndalet“, theksoi Lampard.

Trajneri i Liverpool-it, Jurgen Klopp nuk është dakord me Lampard-in për akuzat.

Në vend të kësaj, Klopp tha se Gordon, i cili tashmë kishte marrë një karton të verdhë për simulim në ndeshje, duhet të ishte përjashtuar.

“Është e qartë se nuk ishte penallti”, tha menaxheri i Reds.

“Ai është vërtet i mirë, por ai është me fat që nuk mori një të verdhë të dytë. E para nuk ishte një penallti dhe e dyta nuk ishte”, theksoi Klopp.

/GazetaSinjaliSport/