image Ky është i dyshuari për dhunimin e 26-vjeçares në një motel në Ferizaj, arrestohet dhe ndalohet për 48 orë  

Siguri

Ky është i dyshuari për dhunimin e 26-vjeçares në një motel në Ferizaj, arrestohet dhe ndalohet për 48 orë  

news image

Gazeta Sinjali ka raportuar gjatë ditës për një rast të dhunimit që dyshohet të ketë ndodhur në njërin nga motelet në magjistralen Prishtinë – Ferizaj, mbrëmë pas mesnate. Rasti është denoncuar nga viktima, një 26-vjeçare, e cila ka raportuar se është detyruar të kryej marrëdhënie seksuale nga një burrë.

Denoncimi i saj aktivizoi Policinë, me ç’rast u identifikua dhe u arrestua i dyshuari, i cili tashmë ndodhet nën masën e ndalimit policor.

Burimet nga Prokuroria kanë bërë me dije se bëhet fjalë për Granit Hysenin, i njohur si Granit Petrova, i cili po dyshohet se e ka dhunuar seksualisht vajzën 26-vjeçare.

Sinjali mëson se rasti dyshohet të ketë ndodhur pasi viktima dhe i dyshuari ndodheshin bashkë në veturë dhe vendosën të bënin një shëtitje. Bazuar në dëshminë e viktimës, i dyshuari e ka mashtruar dhe derisa ishin në lëvizje, ai e çoi në motelin Prada, ku me forcë dyshohet se e detyroi të kryenin marrëdhënie seksuale.

Si rezultat i denoncimit, Policia ka dalë në vendin e ngjarjes, ku janë bërë ekzaminimet e nevojshme në motelin ku dyshohet se ndodhi rasti.

Pasi Policia arriti ta lokalizojë vendndodhjen e të dyshuarit, i njëjti u arrestua dhe u shoqërua në stacion policor për intervistim. 

Pas përfundimit të procedurave policore, Prokurori i Shtetit ka urdhëruar masën e ndalimit policor prej 48 orësh dhe ndërmarrjen e veprimeve të tjera brenda afatit ligjor.

Rasti është konfiruar edhe nga Policia e Kosovës.

“Sot rreth orës 04:00 Policia Rajonale e Ferizajt ka pranuar një informacion se rreth orës 00:30 në rrugën magjistrale Ferizaj-Prishtinë në një motel në Ferizaj dyshohej se ishte një rast “Dhunimi”. Policët hetues dhe krimteknikët e Sektorit Rajonal të Hetimeve i kanë marrë veprimet e nevojshme dhe nën autorizim të prokurorit kujdestar i kanë nisur hetimet.

Në lidhje me këtë policët hetues kanë identifikuar e më pas kanë arrestuar personin mashkull, kosovar i moshës 31 vjeçar me dyshimin se ka kryer veprën penale “Dhunimi” ndaj femrës kosovare e moshës 26 vjeçare”, thuhet në përgjigjen e Policisë.

Sinjali do t’iu mbajë të informuar me detajet e reja lidhur me rastin.

Shënim: Personi i apostrofuar në këtë artikull prezumohet i pafajshëm derisa fajësia e tij të mos provohet me vendim të formës së prerë nga gjykata.

/GazetaSinjali/