image Ibrahimovic gati për tu pensionuar, nëse Milani fiton 'Scudetton' këtë sezon

Futboll

Ibrahimovic gati për tu pensionuar, nëse Milani fiton ‘Scudetton’ këtë sezon

news image

Sipas La Gazzetta dello Sport, Zlatan Ibrahimovic është ‘gati të pensionohet’ nëse Milani fiton Scudetton ose Coppa Italia këtë sezon.

Suedezi sheh se kontrata e tij skadon në verë dhe bisedimet për të zgjatur qëndrimin e tij në klub ende nuk kanë filluar. Ai është përfituesi më i madh në ‘Stadio Giuseppe Meazza’ me një kontratë 7 milionë euro në vit dhe eliminimi i Suedisë nga play-offi i Kupës së Botës mund ta bindë atë të varë këpucët në qershor.

Megjithatë, ish-ylli i Juventusit dhe Interit do të preferonte të tërhiqej me një copë argjendi të fundit në xhep dhe sipas ‘La Gazzetta’, Ibra është i hapur për t’i dhënë fund karrierës së tij të lojës nëse Milani fiton një trofe këtë sezon.

Djelmoshat e Stefano Piolit janë liderët e Serisë A dhe mbeten në garë për të fituar Kupën e Italisë. Ata morën një barazim 0-0 në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës së Italisë kundër Interit në mars. Sulmuesi do të qëndrojë në Milan edhe nëse tërhiqet pasi do t’i bashkohej stafit të Piolit në 2022-23.

Nëse Ibrahimovic vazhdon edhe një sezon, Milani do t’i ofrojë atij një pagë më të ulët duke u përpjekur të nënshkruajë me një qendërsulmues të ri për sezonin e ardhshëm. Divock Origi i Liverpool-it është në prag të bashkimit me kuqezinjtë si agjent i lirë, por Gianluca Scamacca i Sassuolo-s është gjithashtu në radarët e Paolo Maldinit.

/GazetaSinjaliSport/