image Dërgimi i lojtarëve në Botëror: Kaq para do të përfitojnë Juventusi, Interi e Milani

Dërgimi i lojtarëve në Botëror: Kaq para do të përfitojnë Juventusi, Interi e Milani

news image

Interi, Juventusi dhe Milani do të marrin para nga FIFA për lojtarët e tyre të thirrur në Kupën e Botës 2022 në Katar.

Kroacia përfshin lojtarë nga Atalanta, Torino dhe Inter, ndërsa Maroku ka mesfushorin e Fiorentinës, Sofyan Amrabat dhe Abdelhamid Sabiri të Sampdorias.

Në finale, Argjentina ka përfaqësues nga Juventusi, Interi dhe Roma, me Francën që ofron interes për tifozët e Milanit dhe Juves.

FIFA krijoi një program përfitimesh për klube, i cili u jep skuadrave një lloj kompensimi për lejimin e yjeve të tyre të marrin pjesë në kompeticion, veçanërisht i rëndësishëm kur e ndan sezonin në dysh, si ky edicion i rrallë nëntor-dhjetor.

Një total total prej 209 milionë dollarësh u hodh në tryezë dhe do të ndahet midis klubeve, bazuar në numrin e lojtarëve dhe sa shpesh kanë luajtur.

Sipas Calcio e Finanza, Juventusi është skuadra italiane me fitime më të mëdha me mbi 2.8 milionë dollarë falë 18 lojtarëve të përfshirë, duke përfshirë ata si Matthijs de Ligt, Rodrigo Bentancur dhe Denis Zakaria që janë larguar, për shkak të mënyrës së llogaritjes së shifrave.

Interi do të marrë pothuajse 1.8 milionë dollarë për 11 lojtarët e tij që u përdorën në Katar.

Milani do të fitojë mbi 1.4 milionë dollarë për përdorimin e shtatë lojtarëve të tyre, veçanërisht pasi Theo Hernandez ka arritur në finalen e Kupës së Botës.

/GazetaSinjali/