image Casemiro kritikon tifozët madrilen për fishkëllimat ndaj Bales: Ai është një lojtar historik për klubin

Futboll

Casemiro kritikon tifozët madrilen për fishkëllimat ndaj Bales: Ai është një lojtar historik për klubin

news image

Casemiro ka kritikuar tifozët e Real Madridit për fishkëllimën e Gareth Bale kundër Getafe, ndërsa e përshkruan anësorin si një “lojtar historik për klubin”.

Bale doli nga pankina në fitoren 2-0 të Madridit në La Liga ndaj Getafe të shtunën, e cila shënoi paraqitjen e tij të parë në Santiago Bernabeu që nga shkurti 2020, shkruan Sinjali Sport.

Uellsiani u tall ndërsa u fut në fushë, për neverinë e Casemiro, i cili beson se ai meriton shumë më tepër respekt duke pasur parasysh arritjet e tij në klub.

Bale ka fituar shumë tituj të La Ligës dhe Champions League në Madrid gjatë nëntë viteve të fundit, duke regjistruar 106 gola dhe 67 asistime gjatë rrugës, por shpesh është akuzuar për mungesë angazhimi.

31-vjeçari ka rënë në favor në vitet e fundit dhe do të largohet nga Bernabeu kur kontrata e tij të skadojë këtë verë, por Casemiro u ka kërkuar mbështetësve që të qëndrojnë pas tij.

“Kur një lojtar fishkëllehet, ne të gjithë fishkëllehemi. Nuk jam dakord kur kjo të ndodhë,” tha braziliani në një konferencë për shtyp.

“Ne duhet ta mbështesim atë. Nuk më pëlqen mënyra se si Bale u fishkëllua një ditë më parë, sepse ai është një lojtar historik për këtë klub.

“Kur i fërshëllon një lojtari si ai, i fërshëllon historinë e këtij klubi. Nëse jemi të gjithë bashkë, jemi të gjithë bashkë.

“Dua që Bernabeu të më ngrijë flokët lart. Ne po llogarisim në mbështetjen e publikut“, u shpreh ai.

Casemiro po fliste përpara ndeshjes së dytë të ndeshjes çerekfinale të Ligës së Kampionëve të Madridit kundër Chelsea, ku ata synojnë të mbrojnë epërsinë e përgjithshme 3-1 falë Karim Benzema.

Francezi shënoi një hat-trick mahnitës në Stamford Bridge për t’i vendosur ata në “pole position” për të kaluar në katër të fundit, duke e çuar numrin e tij të përgjithshëm për sezonin në 37 gola.

Casemiro pranon se Benzema është bërë më klinik se kurrë në 2021-2022, por gjithashtu këmbëngul se personaliteti i tij në dhomën e zhveshjes është i njëjtë siç ka qenë gjithmonë.

“E vetmja gjë që ka ndryshuar te Karim kanë qenë golat”, tha ai për 34-vjeçarin.

“Ai ka bërë një hap përpara nga shënimi i golave, por mënyra se si luan dhe si flet me ne është ende e njëjtë.

“Ne shohim se çfarë bën ai në stërvitje, cilësinë dhe lëvizjet. Ai është histori në këtë klub. Për ne është të vazhdojmë të shijojmë atë që është. Jam i sigurt se ai do të jetë shumë i rëndësishëm për ne“, ka përfunduar braziliani.

/GazetaSinjaliSport/