image Pavarësisht kritikave, Real Madridi e nderon Balen, e shton në listën zyrtare të legjendave të klubit - Sinjali

Pavarësisht kritikave, Real Madridi e nderon Balen, e shton në listën zyrtare të legjendave të klubit

news image

Real Madrid ka shtuar Gareth Bale në listën e tyre zyrtare të legjendave të klubit pas largimit të uellsianit si lojtar i lirë, duke u harruar shpejt çdo kritikë nga koha e tij që përfaqësonte ‘Los Blancos’.

Një njeri që u bë lojtari më i shtrenjtë në futbollin botëror kur u transferua në Santiago Bernabeu nga Tottenham në vitin 2013, nuk gëzoi gjithmonë mbështetje të madhe tifozët në tribuna gjatë një periudhe nëntëvjeçare në Spanjë.

U hodhën pikëpyetje për formën, aftësinë dhe përkushtimin e tij në intervale të ndryshme, duke çuar në një huazim te Spurs në një moment, por arritjet e tij janë të pamundura të injorohen dhe ai me të drejtë është njohur me një pozicion midis më të mëdhenjve të të gjitha kohërave. në Madrid.

32-vjeçari tani ulet përkrah legjendave në faqen zyrtare të Real Madridit, me hyrjen e tij duke u shtuar krahas atyre të ish-shokëve të skuadrës Marcelo dhe Isco – të cilët gjithashtu po largohen nga ‘Blancos’ si agjentë të lirë këtë verë.

Bale ka të drejtë ta konsiderojë veten një legjendë pasi ka grumbulluar 16 trofe gjatë kohës së tij në Madrid.

Ai fitoi tre tituj të La Ligës, pesë kurora të Ligës së Kampionëve, Kupën e Mbretit, Superkupën e Spanjës, tre Superkupa të UEFA-s dhe tre Kupa të Botës për Klube të FIFA-s.

Bale luajti 258 paraqitje për Realin dhe regjistroi 106 gola.

Bale, ndryshe nga Marcelo, nuk iu dha lamtumira e tij speciale pasi u konfirmua se ai do të largohej nga Bernabeu.

Bale postoi në rrjetet sociale: “Kam mbërritur këtu nëntë vjet më parë si një djalë i ri që doja të realizoja ëndrrën time për të luajtur për Real Madridin. Të vesh fanellën e bardhë të pastër, të mbaj stemën në gjoks, të luaj në Santiago Bernabeu, të fitoj tituj dhe të jem pjesë e asaj për të cilën është kaq e famshme, të fitosh Ligën e Kampionëve.

Tani mund të shikoj prapa, të reflektoj dhe të them me ndershmëri se kjo ëndërr u bë realitet dhe shumë e shumë më tepër.

Të jesh pjesë e historisë së këtij klubi dhe të arrish atë që arritëm ndërsa isha lojtar i Real Madridit, ka qenë një përvojë e jashtëzakonshme dhe që nuk do ta harroj kurrë“, kishte shkruar uellsiani.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: