image Cannavaro tregon për favoritët e Scudettos për sezonin e ri, injoron Juventusin

Futboll

Cannavaro tregon për favoritët e Scudettos për sezonin e ri, injoron Juventusin

news image

Legjenda e Italisë Fabio Cannavaro beson se Napoli do të luftojë për të zëvendësuar Kalidou Koulibaly dhe beson se Roma është ‘afër’ me Interin dhe Milanin, favoritët e tij për të fituar Scudetton këtë sezon.

Seria A fillon sot me Milanin dhe Interin që do të përballen përkatësisht me Udinese dhe Lecce. Cannavaro, një fitues i Kupës së Botës të Italisë 2006, beson se klubet milaneze janë favoritët për të fituar titullin, megjithëse Roma e José Mourinhos nuk është shumë larg kuqezinjve dhe nerazzurrëve.

“Interi dhe Milani, por Roma nuk është shumë larg. E kaluara ka rëndësi dhe Simone Inzaghi dhe Stefano Pioli kanë një avantazh të mirë”, tha ish-mbrojtësi për Il Corriere dello Sport.

Cila ishte nënshkrimi më i madh i verës?

“Rikthimi i Romelu Lukakut është i rëndësishëm, por unë jam gjithmonë i matur kur bëhet fjalë për kthimin e lojtarëve në klubet e tyre të mëparshme. Paulo Dybala me të drejtë ka ndezur Romën dhe do të ishte e tepërt të flitej për Paul Pogba dhe Angel Di Maria [te Juventus]”.

Lukaku është rikthyer te Interi në formë huazimi nga Chelsea, ndërsa Zonja e Vjetër nënshkroi pa pagesë me dy superyjet. Megjithatë, Pogba tashmë është jashtë fushës për shkak të një dëmtimi në gju dhe ka të ngjarë të kthehet muajin e ardhshëm.

Cannavaro është gjithashtu i emocionuar për të parë në aksion nënshkrimin e ri të Milanit, Charles De Ketelaere. Ylli belg iu bashkua kuqezinjve vetëm pak javë më parë dhe me gjasë do të startojë në pankinë kundër Udineses sot.

“Ai është magjepsës, është një talent i pastër, por nuk duhet krahasuar me asnjë nga paraardhësit e tij, sepse duhet të jetë i lirë të shprehet se kush është. Ai është shumë i këndshëm për t’u parë”, tha Cannavaro.

“Për Juventusin nuk është e lehtë të zëvendësojë Giorgio Chiellini dhe Dybala, ata janë në një periudhë tranzicioni dhe duhet të kalojnë nga një epokë në tjetrën”.

Napoli është në prag të nënshkrimit të Giovanni Simeone nga Hellas Verona dhe janë në bisedime për Giacomo Raspadori të Sassuolos. Ata kanë siguruar shërbimet e Kim për të zëvendësuar Kalidou Koulibaly, i cili i është bashkuar Chelseat.

“Revolucioni i Napolit ende nuk është i plotë,” tha Cannavaro.

Kam lexuar për portierë dhe sulmues të rinj. Dëgjoj pakënaqësinë e qytetit dhe mendoj se çështja më e madhe do të jetë zëvendësimi i Koulibaly. Më pëlqen Kim, por do të kisha dashur ta shihja pranë K2 [Koulibaly].

Mezi pres të shoh ndikimin e tij dhe nëse Napoli merr Giacomo Raspadori, Luciano Spalletti mund të kalojë në një formacion 4-2-3-1.

Roma? Mourinho është një njeri i zgjuar dhe një trajner i shkëlqyer. Ai fitoi Ligën e Konferencës në sezonin e tij të parë, që është gjithmonë një mënyrë e mirë për të filluar. Ai ka shtuar forcën fizike dhe përvojën në një ekip që tashmë kishte cilësi. Titujt e tyre janë në të njëjtin nivel me ata të Interit apo Milanit, por duhet të shohim ndikimin e të ashtuquajturve rezervë.

Fiorentina dhe Lazio kanë dy trajnerë të mëdhenj. Unë e respektoj Sarrin, më pëlqen mënyra se si luajnë ekipet e tij. Nuk flitet shumë për Lazion dhe kjo mund të jetë e dobishme. Italiano ka shumë ide dhe tani Fiorentina duhet të kualifikohet në Ligën e Konferencave”, ka përfunduar ikona italiane.

/GazetaSinjaliSport/