image Calhanoglu me akuza të mëdha për ish-klubin e tij: Jemi shumë më të fortë se Milani, Ibrahimovic do që të jetë në qendër të vëmendjes - Sinjali

Calhanoglu me akuza të mëdha për ish-klubin e tij: Jemi shumë më të fortë se Milani, Ibrahimovic do që të jetë në qendër të vëmendjes

news image

Hakan Calhanoglu iu është kundërpërgjigjur ish-bashkëlojtarit të tij Zlatan Ibrahimovic pas thirrjeve fyese, duke këmbëngulur se Interi është ‘një ekip shumë më i fortë’ se Milani dhe zbulon se i tha Simone Inzaghit se ai ‘kontribuoi’ në humbjen e derbit.

Calhanoglu ishte te Milani nga viti 2017 deri në vitin 2021, kur u largua si lojtar i lirë pasi nuk arriti të binte dakord për një kontratë të re dhe shkoi te rivalët e tyre të përhershëm Inter.

“Ishte shumë e vështirë, pasi ishte i njëjti qytet dhe me ngjyra të ndryshme, por unë punova shumë dhe e dija se kjo ishte mundësia ime për t’u bashkuar me kampionët në fuqi të Italisë,” tha ai për Tivibu Spor.

“Pastaj kur skuadra ku u bashkua nuk e fitoi Scudetton dhe klubi im i vjetër e fitoi, njerëzit silleshin sikur ishte faji im. Megjithatë, jam shumë i lumtur te Interi dhe mbështetja e tifozëve është shumë e dobishme. Kam luajtur në Milan për katër vjet, por askush nuk e ka kënduar emrin tim në tribuna, ndërsa kjo ndodh sa herë që ngrohem për Interin”.

Ai kishte deklaruar se lëvizja ishte për të fituar Scudetton, kështu që natyrshëm mesfushori ishte objektivi i talljes kur kuqezinjtë morën titullin e Serie A në vend.

Në mënyrë të veçantë, Ibrahimoviç u pa duke bërë thirrje fyese ndaj Calhanoglu, ndërsa mbështetësit tundnin rreth një kukulle në erë të veshur me fanellën e reprezentuesit turk.

“Ai është një burrë 40-vjeçar, jo 18-vjeçar, kështu që unë nuk do ta bëja një gjë të tillë në moshën e tij. Ai thjesht pëlqen të jetë në qendër të vëmendjes. Ai nuk kontribuoi në Scudetto këtë sezon, ai mezi luajti, por do të bëjë gjithçka për të qenë në fokus gjithsesi.

Përveç kësaj, është ai që më thërret gjithmonë, më kërkon të dal për darkë ose për një xhiro me motor. Ai gjithashtu ka shkruar për mua në librin e tij. Ai duhej të shkruante diçka, përndryshe do të ishin faqe të zbrazëta. Është më mirë të mos shqetësoheni, sinqerisht.”

Calhanoglu kishte ende një sezon pozitiv në Inter, duke shënuar tetë gola dhe duke vendosur 13 për shokët e tij të rinj në 46 ndeshje konkurruese.

Nerazzurrët fituan Kupën e Italisë dhe Superkupën e Italisë, në të dyja rastet duke mundur Juventusin në kohën shtesë për finalen.

“Interi është një skuadër shumë më e fortë se Milani”, insistoi ai. “Ne humbëm një derbi që ndryshoi papritur në minutën e 75-të pasi unë dhe Ivan Perisic u zëvendësuam. Ne kryenim 1-0 dhe më pas humbëm 2-1, kështu që trajneri kontribuoi në humbje dhe unë i thashë po aq.

“Në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë, ne mundëm Milanin 3-0”, përfundoi mesfushori turk.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin