image Zyrtari amerikan: SHBA po dërgon armë me shpejtësi të “paprecedentë” në Ukrainë - Sinjali

Zyrtari amerikan: SHBA po dërgon armë me shpejtësi të “paprecedentë” në Ukrainë

news image

SHBA po punon për të çuar armët në Ukrainë me shpejtësi “të paprecedentë”, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes.

Që nga fillimi i pushtimit, administrata Biden ka autorizuar 2.3 miliardë dollarë dërgesa armësh dhe pajisjesh në Ukrainë të nxjerra nga inventarët e SHBA-së, si dhe 300 milionë dollarë të tjera si pjesë e Iniciativës së Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, e cila blen armë nga prodhuesit.

“Ky është furnizimi më i madh i kohëve të fundit për një vend partner në një konflikt”, tha zyrtari, shkruan abcnews.

Tutje zyrtari vazhdoi: “Ajo që është e paprecedentë këtu është sasia e tërheqjeve të njëpasnjëshme”.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: