image "Viti i ri i ka arritur në Kosovë", reagon mediumi serb pas festës që bënë shqiptarët për fitoren e Zvicrës

Rajon

“Viti i ri i ka arritur në Kosovë”, reagon mediumi serb pas festës që bënë shqiptarët për fitoren e Zvicrës

news image

Skuadra serbe e futbollit u eliminua nga Kupa e Botës në Katar pasi u mposht nga Zvicra me rezultat 3:2 në xhiron e fundit të Grupit G.

Ky rezultat i ndeshjes i kënaqi të gjithë (përveç serbëve), qindra mijëra shqiptarë në Kosovë, duke pasur parasysh se ata kishin përfaqësuesit e tyre në përzgjedhjen e Zvicrës, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

Sipas mediumit serb, “Espreso“, në Kosovë dje “erdhi viti i ri”, duke iu referuar festës që ndodhi në rrugët e Prishtinës, por edhe në qytetet tjera, pas fitores së Zvicrës.

Qytetarët e Prishtinës dolën në rrugë të premten në mbrëmje, duke qarkulluar në qarqe me vetura duke valëvitur flamujt shqiptarë dhe të ashtuquajturit shqiptar. Kosova. Siç raportojnë media të shumta, është festuar edhe në Prizren, Mitrovicë dhe qytete të tjera.

Edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është gëzuar humbjes së Serbisë, ndaj me një fotografi të Shaqirit dhe Xhakës ka uruar fitoren e Zvicrës.

“Serbia nuk po kalon. Urime Zvicrës”, ka shkruar Kurti.

“Bravo shqipe”, ka shkruar shkurt Osmani në Facebook krahas fotografisë së Xherdan Shaqirit dhe Granit Xhakës që luajnë për kombëtaren e Zvicrës.

/GazetaSinjali/