image Udhëheqësit e G7-s do të bisedojnë me Zelenskyn përpara se Rusia të shënojë Ditën e Fitores

Botë

Udhëheqësit e G7-s do të bisedojnë me Zelenskyn përpara se Rusia të shënojë Ditën e Fitores

news image

Udhëheqësit e Grupit të Shtatë (G7) duke përfshirë presidentin amerikan Joe Biden do të zhvillojnë një video-telefonatë të dielën me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në një shfaqje uniteti një ditë përpara se Rusia të shënojë festën e saj të Ditës së Fitores, tha Shtëpia e Bardhë.

Bisedimet do të fokusohen në zhvillimet më të fundit në pushtimin rus të Ukrainës, përpjekjet për të forcuar vendin dhe mënyrat për të demonstruar “unitet të vazhdueshëm të G7 në përgjigjen tonë kolektive, duke përfshirë vendosjen e kostove të rënda për luftën e Putinit”, tha të hënë një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Udhëheqësit e vendeve të G7, ku përfshihen Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Gjermania, Japonia, Kanadaja dhe Italia, do të zhvillojnë takimin e tyre virtual me Zelensky të dielën në mëngjes, shtoi zëdhënësi.

Duke folur me gazetarët në bordin e Air Force One ndërsa Biden fluturoi për në Ohio për atë ditë, Psaki tha se koha e seancës ishte e rëndësishme sepse do të zhvillohet një ditë përpara se Putini të marrë pjesë në Ditën e Fitores. Festa e së hënës shënon fundin e Luftës së Dytë Botërore dhe përfshin parada ushtarake në të gjithë Rusinë .

Psaki tha gjithashtu se zyrtarët amerikanë po diskutojnë vendosjen e më shumë sanksioneve ndaj oligarkëve dhe kompanive ruse, si dhe marrjen e hapave për të shmangur që rusët e sanksionuar më parë t’u shmangen atyre.

“Unë do të flas me anëtarët e G7 këtë javë për atë që do të bëjmë apo nuk do të bëjmë,” u tha Biden gazetarëve këtë javë.

/GazetaSinjali/