image Rangnick për Klopp: Ai është një nga trajnerët më të mirë, nëse jo trajneri më i mirë

Futboll

Rangnick për Klopp: Ai është një nga trajnerët më të mirë, nëse jo trajneri më i mirë

news image

Manchester United i Rangnick do të përballet me Liverpoolin e Klopp të martën mbrëma.

Rangnick, një mik i vjetër i Jurgen Klopp, ka punuar me Sadio Mane, Roberto Firmino, Joel Matip, Ibrahima Konate, Naby Keita dhe Takumi Minamino gjatë kohës së tij si trajner dhe drejtor sportiv në Schalke, RB Leipzig dhe Red Bull Salzburg.

United do të përballet me Liverpool në Anfield të martën mbrëma me rivalët e tyre të përhershëm që kërkojnë të ruajnë sfidën e tyre për titull pasi fituan Kupën Carabao dhe arritën në finalen e Kupës FA dhe gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve.

Ndërsa Rangnick nuk po merr meritat për suksesin e lojtarëve të tij të vjetër në Liverpool, trajneri i përkohshëm i United beson se mënyra se si ata mësuan të luanin në Gjermani dhe Austri po paguhet për Klopp tani.

“Të kesh gjashtë lojtarë nga ish-klubet e mia nuk është rastësi”, tha Rangnick.

“Nuk thashë se sa ndikim kisha tek ata lojtarë, por është shumë e qartë se një klub i madh si Liverpooli, një nga klubet më të mira në Evropë, ka gjashtë ish-lojtarë që askush nuk i njihte deri në kohën kur ne i dhamë debutimin.

“Kjo ka të bëjë me një ide të ngjashme të futbollit. Unë dhe Jurgen njihemi prej kohësh. Unë e di se si dëshiron të luajë”.

Duke diskutuar ndikimin që Klopp ka pasur në Liverpool në fitimin e Premier League dhe Champions League, Rangnick shtoi: “Para se të vinte në Borussia Dortmund ose të fillonte karrierën e tij si trajner në Mainz, ai e zhvilloi klubin në një nivel. Kjo është ajo që ka të bëjë me menaxhimin modern.

“Ai është një nga trajnerët më të mirë, nëse jo trajneri më i mirë jo vetëm tani, por në dy vitet e fundit.

“Nëse ky duhet të jetë një model, nuk është rastësi që ai erdhi dhe ata përfunduan në vendin e nëntë.

“Pas kësaj ata bënë përshtatjet e nevojshme, ata sollën lojtarët e duhur, krijuan një skuadër dhe kjo është arsyeja pse ata janë aty ku janë”, deklaroi gjermani.

/GazetaSinjaliSport/