image Klopp: Nëse ndeshja ndaj United anulohet, mendoj se duhet t'i marrim tre pikët në tavolinë

Futboll

Klopp: Nëse ndeshja ndaj United anulohet, mendoj se duhet t’i marrim tre pikët në tavolinë

news image

Jurgen Klopp beson se Liverpoolit duhet t’i jepen pikët nëse përplasja e tyre kundër Manchester United në Old Trafford shtyhet nga protestat e tifozëve.

Sipas aktivitetit të mediave sociale, tifozët e Djajve të Kuq po planifikojnë protesta të reja kundër pronësisë së vazhdueshme të Glazer të klubit, e cila kohët e fundit është vënë në dyshim pasi miliarderi britanik Sir Jim Ratcliffe njoftoi se ai planifikon të ofrojë për klubin.

Ndeshja e 22 gushtit është vendosur të jetë skena për një largim masiv nga fansat teksa ata përpiqen të përfitojnë nga zhvillimet e ditëve të fundit.

Në maj 2021, tifozët sulmuan stadiumin, duke hyrë në fushën e Old Trafford dhe u përpoqën të hynin në dhomat e zhveshjes në shenjë proteste ndaj rolit të Glazer në formimin e Superligës së dështuar evropiane. Liverpool përfundimisht fitoi ndeshjen 4-2, duke i ndihmuar ata të sigurojnë futbollin e Champions League sezonin e ardhshëm.

Duke folur në një konferencë për shtyp, Klopp tha: “Unë me të vërtetë shpresoj se nuk do të ndodhë, por nëse ndodh, mendoj se duhet të marrim pikët.

Ne nuk kemi asgjë të bëjmë me situatën. Nëse kjo ndodh dhe tifozët duan që ndeshja të mos ndodhë, atëherë ne nuk mund ta riorganizojmë lojën dhe ta vendosim atë diku në një orar tepër të ngjeshur.

Unë nuk mendoj dhe unë me të vërtetë shpresoj se kjo nuk do të ndodhë. Nuk e kam idenë se çfarë mund të ndodhë, nuk mendoj për këtë. Njerëzit na thonë se jemi mirë, kështu që shkojmë atje dhe luajmë lojën, shpresojmë, dhe shkojmë. Në një situatë si kjo gjithmonë skuadra tjetër duhet të marrë pikët, sepse ata nuk kanë të bëjnë me të“, ka deklaruar Klopp.

/GazetaSinjaliSport/