image Klopp paralajmëron Arsenalin përpara duelit të së dielës

Futboll

Klopp paralajmëron Arsenalin përpara duelit të së dielës

news image

Arsenali vazhdon luftën për titull të dielën, kur bëjnë udhëtimin në Anfield për t’u përballur me skuadrën e Liverpoolit që ka luftuar për rezultate dhe konsistencë këtë sezon.

Liverpool ishte sfidues për katër titujt vitin e kaluar, por nuk ka arritur t’i arrijë ato lartësi këtë sezon, duke fituar vetëm 12 nga 28 ndeshjet e ligës për të rënë në vendin e tetë.

Por Klopp beson se performanca e Liverpoolit në Stamford Bridge ishte një ‘hap i vogël’ në drejtimin e duhur dhe shpreson që skuadra e tij të mund të ndërtojë në ekran kur të presë liderët e Premier League.

Klopp – i cili udhëhoqi Liverpoolin drejt titullit të Premierligës në vitin 2020 – thotë se Arsenali po ‘fluturon’ dhe po luan ‘super futboll’, por mund të mposhtet nëse skuadra e tij luan me potencialin e vet.

“Ndeshja tjetër është Arsenali”, tha Klopp pas barazimit në Stamford Bridge. “Nuk e di saktësisht se ku ishte Arsenali vitin e kaluar, por ata tani padyshim që po fluturojnë, në formë të pabesueshme, luajnë super futboll, sinqerisht, është shumë mirë për t’u parë.

“Por ne jemi atje, është një lojë në shtëpi dhe rekordi ynë në shtëpi nuk është aq i keq sa rekordi i jashtëm. Do të thotë se po e pres me padurim këtë lojë tani sepse sonte pashë një hap dhe kjo është ajo që doja.

‘Tani le të vazhdojmë. Anfield po na pret dhe ne duam të japim. Kemi edhe 10 ndeshje për të luajtur dhe tjetra është Arsenali. Jo nëntë të tjerat, nuk më interesojnë [ato lojëra]”, ka deklaruar gjermani.

/GazetaSinjali/