image Punonjësit e ndihmës në Kharkiv kërkojnë nëpër rrënoja

Botë

Punonjësit e ndihmës në Kharkiv kërkojnë nëpër rrënoja

news image

Zyrtarët e urgjencës në qytetin e Kharkiv thonë se të paktën 20 persona janë plagosur gjatë bombardimeve të zyrës së administratës shtetërore atje.

BBC nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Në një video të postuar në Facebook, një punonjës i urgjencës jashtë ndërtesës së dëmtuar rëndë thotë se ajo është shkatërruar pjesërisht dhe shton se një shkallë në një ndërtesë aty pranë është shembur, duke bllokuar njerëzit poshtë saj.

Burri thotë se rreth 20 civilë janë plagosur nga sulmi dhe gjashtë të tjerë janë shëruar, megjithëse është e paqartë nëse ai do të thoshte se njerëzit ishin vrarë.

“Shpëtimtarët po analizojnë rrënojat, duke nxjerrë të plagosurit dhe trupat e të vrarëve. Puna jonë vazhdon”, thotë punëtori.

/GazetaSinjali/