image Pele hyn në karantinë

Futboll

Futboll/ Pele hyn në karantinë

news image

Legjenda e futbollit, Pele, tashmë në moshën 80-vjeçare, ndodhet në shtëpinë e tij në Guaruja, në përpjekje për t’iu shmangur prekjes nga Koronavirusi, pasi bën pjesë në grupin e njerëzve më të rrëzikuar nga kjo sëmundje.

Vdekshmëria në këtë moshë arrin në 15% dhe të afërmit e tij kanë frikë se në gjendjen e tij shëndetësore çdo i moshuar do ta kishte thuajse të pamundur ta përballonte infektimin e mundshëm.

Disa javë më parë, djali i saj, Edinho, zbuloi se “O Rei” është dobësuar në muajt e fundit: “Ai është shumë e brishtë në lidhje me lëvizshmërinë. Iu nënshtrua një transplanti të femur, por nuk mundi të rehabilitohej krejtësisht. Ai e ka problemin e lëvizjes, që të çon në depression. Një problem atje, një tjetër këtu … ishte një figurë kaq imponuese dhe sot ai as nuk arrin të ecë. Është shumë i prekur nga gjithçka, por, brenda asaj që i përshtatet, ai është mirë ”.

Vetë Pelé ka publikuar një shënim për të qetësuar tifozët e tij, shumë të vetëdijshëm për atë që mund të ndodhë me futbollistin më të rëndësishëm të të gjitha kohërave në Brazil. “Jam mirë. Kam ditët e mia të mira dhe ditët e mia të këqija. Kjo është normale për njerëzit në moshën time,” shkruan Pele.

Në Brazil po merren masa drastike për të parandaluar përhapjen e Koronavirusit, duke parë rëndimin e situatës në disa vende si Kina, Spanja dhe Italia. Lidhjet rrugore, detare dhe ajrore janë të kufizuara dhe popullata ka filluar të karantinohet nga frika e pasojave të COVID-19.

/Gazeta Sinjali/