image "Nuk kemi ujë, nuk mund të blejmë ushqim", ukrainasja rrëfen për jetën në bodrumet e ndërtesave

Botë

“Nuk kemi ujë, nuk mund të blejmë ushqim”, ukrainasja rrëfen për jetën në bodrumet e ndërtesave

news image

Daria Samoilyk, e cila me të tjerët është detyruar të fshihet në bodrumin e pallatit të saj, na tha se mezi ka fjetur për tre ditë.

“Është maksimumi një, dy orë në natë. Ka të shtëna gjatë gjithë ditës dhe gjatë gjithë natës, pa asnjë pauzë.”

Ajo tha se luftimet kishin lënë pjesë të qytetit të dëmtuara rëndë.

“Kam shumë miq që humbën shtëpitë e tyre dje.

“Nuk jam i sigurt nëse ndihem i sigurt, sepse një raketë mund të bjerë kudo dhe të shkatërrojë çdo ndërtesë. Është si ruletë.”

Fotot nga bodrumi treguan karrige kampingu dhe shtretër të improvizuar në një dysheme me pluhur, të rrethuar me tubacione nga sistemi i ngrohjes së ndërtesës, raporton BBC.

“Të gjitha dyqanet janë bosh tani. Ne kemi ujë nga çezmat tona, por nuk është i mirë për të pirë.”

“Ne kemi ende ushqim, por do të përfundojë një ditë dhe ne nuk mund të blejmë ushqim të ri tani. Ne po përpiqemi të mbështesim njëri-tjetrin dhe të ndajmë.”

Daria tha se disa njerëz kanë folur me të afërmit në Rusi të cilët po marrin informacione për pushtimin nga mediat e kontrolluara nga shteti i vendit.

“Ata thonë – të gjithë duke parë lajmet – se Putini po na shpëton, po na shpëton. Nga kush? Nga çfarë? Ne nuk mund ta kuptojmë.

“Ne jemi të lumtur në vendin tonë. Ne nuk i kërkuam askujt të na shpëtonte.”

/GazetaSinjali/