image Neville: Do të ishte e tmerrshme për Man Utd nëse De Jong shkon në Chelsea

Futboll

Neville: Do të ishte e tmerrshme për Man Utd nëse De Jong shkon në Chelsea

news image

Gary Neville pretendon se do të jetë ‘e tmerrshme’ nëse Frenkie de Jong përfundon të transferohet te Chelsea.

Saga e De Jong ka dominuar dritaren e transferimeve të Manchester United me holandezin që është objektivi kryesor i Erik ten Hag gjatë gjithë verës.

Mesfushori ka luajtur nën drejtimin e trajnerit të ri të United në Ajax dhe Ten Hag është i ‘dëshpëruar’ për një ribashkim në Old Trafford.

Dukej sikur marrëveshja ishte bërë në një moment pasi Djajtë e Kuq ranë dakord për një tarifë prej 63 milionë funte me Barcelonën.

Por hezitimi i De Jong për t’u larguar nga Nou Camp, së bashku me komplikimet e rëndësishme me financat e gjigantit spanjoll me mosmarrëveshjet për pagat e papaguara të holandezit, do të thotë se lëvizja po duket gjithnjë e më e pamundur.

De Jong thuhet se nuk ishte i gatshëm të transferohej në një klub jo në Ligën e Kampionëve, me skuadrën e Ten Hag që konkurron në Europa League këtë sezon.

Dhe mund gjërat mund të përkeqësohen për United pasi Chelsea thuhet se ka rënë dakord për një tarifë prej 68 milionë funte për lojtarin.

Nëse mesfushori kalon në Stamford Bridge, do të ishte shkatërruese për United, sipas Neville.

“Nëse ata (United) nuk e marrin atë, është e turpshme, por nëse ai shkon në Chelsea, është e tmerrshme”, tha ai për Football Daily.

“Nëse ai nuk dëshiron të vijë, marrëveshja do të ishte mbyllur disa javë më parë.

Për shkak të marrëdhënies që lojtari ka me menaxherin, duhet të ketë një komunikim mes tyre që thotë, ‘më prit që po vij’.

“Ka tre rezultate. Një, ai vjen dhe Man United duket i zgjuar dhe i durueshëm.

E dyta është se ai qëndron te Barca dhe ka pak siklet sepse ata kanë vendosur të gjitha vezët e tyre në një kosh dhe nuk kanë futur askënd tjetër.

Ata kanë një boshllëk në skuadër, ata po e fillojnë sezonin me Fred dhe McTominay, dhe kjo i bën ata të duken sikur nuk mund të arrijnë një marrëveshje mbi linjën.

“I treti as që guxoj të mendojë – ai shkon në një klub rival në Premier League kundër trajnerit me të cilin kishte punuar vitet e mëparshme”, ka deklaruar Neville.

/GazetaSinjaliSport/