image Milani pret në shtëpi Empolin që kërkon pikë me çdo kusht

Futboll

Milani pret në shtëpi Empolin që kërkon pikë me çdo kusht

news image

Gara për titull në Serie A mbetet jashtëzakonisht e ngushtë ndërsa sezoni arrin në ndeshjen e 29-të me tre të parat e Italisë të ndarë me vetëm tre pikë.

Milani aktualisht kryeson rrugën dhe do të kërkojë të qëndrojë përpara meqenëse e pret në shtëpi Empolin e cila ndodhet në pozitën e 13-të në tabelë.

Por çdo gabim mund të lërë hapsirë për rivalët kryesorë, Interin, i cili udhëton në Torino, ose Napolin e vendit të tretë, i cili shkon në Verona.

Milani mund ta mbyllë fundjavën me pesë pikë përpara në krye dhe do të mbushet me besim pas fitores 1-0 të fundjavës së kaluar ndaj Napolit.

Vizitorët mund të jenë në një natë të lodhshme në Lombardi, vetëm dy skuadra kanë bërë më shumë përmbysje këtë sezon sesa Milani.

Por Empoli është treguar një arrë e vështirë në udhëtimet e tyre, duke pësuar vetëm 16 gola krahasuar me 37 në shtëpi, gjë që shpjegon disi formën e tyre solide si mysafir.

Ndeshja e parë e dhjetorit pa Milanin të triumfonte në një thriller 4-2 në Stadio Carlo Castellani teksa Franck Kessie shënoi një dygolësh.

/GazetaSinjaliSporti/