image Meksika gati ta legalizojë përdorimin rekreativ të kanabisit

Botë

Meksika gati ta legalizojë përdorimin rekreativ të kanabisit

news image

Mbështetur nga administrata e presidentit, Andres Manuel Lopez Obrador, ligji shënon një ndryshim të madh në një vend të shtrirë për vite me radhë nga dhuna midis organizatave të trafikimit të drogës.

Ligjbërësit miratuan projektligjin në përgjithësi me 316 vota për dhe 127 kundër. Tani, senati duhet të rishikojë dhe miratojë projekt-ligjin.

Nëse miratohet, ligji do të krijonte një treg të madh, të cilin kompanitë e huaja janë të etur të prekin, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Sinjali.

Projektligji do të lejojë pesë lloje licencash për kultivimin, transformimin, shitjen, kërkimin dhe eksportin ose importin e marihuanës. Vetëm personat mbi 18 vjeç dhe me leje, do të ishin në gjendje të rritnin, mbanin ose konsumonin marihuanë dhe derivatet e saj.

“Sot ne po bëjmë histori”, tha Simey Olvera, një ligjvënës nga partia në pushtet Morena e Lopez Obrador i cili kishte veshur një maskë me gjethe marihuane të shtypura në të.

“Me këtë, besimi i rremë se kanabisi është pjesë e problemeve serioze shëndetësore të Meksikës lihet pas.”

Lopez Obrador, partia në pushtet e të cilit ka shumicën në të dy dhomat e Kongresit, ka argumentuar se dekriminalizimi i kanabisit dhe narkotikëve të tjerë mund të ndihmojë në luftimin e organizatave kriminale për trafikimin e drogës në Meksikë.

Në fund të vitit 2013, Uruguai u bë vendi i parë në botë që legalizoi prodhimin dhe shitjen e marihuanës në kohët moderne. Vende të tjera në rajon, të tilla si Argjentina, Kili, Kolumbia dhe Peruja, lejojnë përdorimin e tij mjekësor.

Në vitin 2018, Kanada gjithashtu legalizoi marihuanën, duke përfshirë përdorimin rekreativ, me disa shtete të mëdha të SHBA gjithashtu që rregullonin përdorimin e saj legal./Gazeta Sinjali/