image Legjenda gjermane mirëpret transferimin e Ronaldos te Bayerni - Sinjali

Legjenda gjermane mirëpret transferimin e Ronaldos te Bayerni

news image

Ish-mesfushori i Bayern Munichut, Lothar Matthaus, beson se do të ishte ‘seksi’ nëse Cristiano Ronaldo do të transferohej në klubin gjerman këtë verë.

Ronaldo i ka thënë Manchester United se dëshiron të largohet mes shqetësimeve se nuk do të jetë në gjendje të konkurrojë për trofetë më të mëdhenj në Old Trafford.

Edhe pse Djajtë e Kuq këmbëngulin se ai nuk është për shitje, 37-vjeçari u ka kërkuar atyre që të pranojnë çdo ofertë të përshtatshme që vjen.

Ndërsa nuk ka shumë skuadra që do të ishin në gjendje të përputheshin me ambiciet e Ronaldos dhe pagat aktuale, agjenti i tij Jorge Mendes ka folur me klube si Bayern dhe Chelsea në javët e fundit për të provuar nëse ka një treg për klientin e tij.

Me këtë në mendje, fituesi i Kupës së Botës Matthaus i ka kërkuar kampionëve të Bundesligës që të konsiderojnë seriozisht një lëvizje për sulmuesin portugez.

“Ronaldo në Bayern do të ishte seksi!” Matthaus tha për Sky Germany. “Të paktën duhet të mendoni për opsionet dhe t’i luani ato një herë.

Nëse Bayern është i mendimit se Cristiano Ronaldo është ende fizikisht në gjendje të ndihmojë vërtet për një ose dy vjet dhe se ata mund të investojnë tarifën e transferimit të krijuar për Robert Lewandowski pak a shumë si mega-yllin portugez, unë do të mendoja në lidhje me të.”

Lewandowski i ka thënë Bayernit se dëshiron të largohet nga Allianz Arena këtë verë për një sfidë të re, kështu që skuadra gjermane mund të jetë në kërkim të një emri të ri ylli.

Julien Nagelsmann ka përfunduar tashmë nënshkrimin prej 35 milionë funtesh të Sadio Mane nga Liverpool, por pesë herë fituesi i Topit të Artë Ronaldo do të ishte në një nivel tjetër.

Ndërsa Matthaus do të kishte disa shqetësime lidhur me blerjen e yllit të United nga Bayern, ai beson se ato janë tejkaluar nga ndikimi që ai do të kishte në dhe jashtë fushës.

“Sigurisht, ky nuk do të ishte një transferim me synimin për të ardhmen”, tha ai. “Ai është 37 vjeç dhe gjithmonë do të bënte tituj.

“Unë gjithashtu nuk jam i sigurt nëse ai përshtatet në sistemin e Bayern Munich. Por ai është ende një golashënues i jashtëzakonshëm. Ai është një nga sulmuesit më të mirë të të gjitha kohërave dhe me siguri do të shënonte rreth 30 gola. Rifinancimi përmes shitjeve të fanellave dhe të ngjashme do të ishte i garantuar“, ka deklaruar ndër të tjerash legjenda gjermane.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: