image Ky është pronari i autosallonit në Çagllavicë që u arrestua për mashtrim, u mbeti borxh rreth 100 mijë euro dy personave

Siguri

Ky është pronari i autosallonit në Çagllavicë që u arrestua për mashtrim, u mbeti borxh rreth 100 mijë euro dy personave

news image

Gazeta Sinjali këto ditë ka raportuar për dy raste të mashtrimit që kanë ndodhur në Çagllavicë të Prishtinës, ku një person i cili është pronar i një autosalloni, ka blerë dy vetura nga dy persona të ndryshëm, mirëpo nuk ka paguar paratë që obligohej. I dyshuari pas denoncimit është arritur që të arrestohet dhe ka përfunduar në ndalim policor.

Burimet e Gazetës Sinjali brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se bëhet fjalë për 26-vjeçarin, Edison Tahiraj, i cili është pronar i kompanisë ED Group Investment L.L.C.

Tahiraj fillimisht u denoncua nga një 45-vjeçar, i cili ra pre e mashtrimit duke ia shitur të dyshuari katër vetura për 82 mijë euro. E këto para viktima nuk i mori asnjëherë, duke u detyruar që rastin ta denoncojë në organet e rendit.

Më pas denoncimi i dytë për Tahirajn erdhi disa ditë më vonë, ku një qytetar ka deklaruar se pasi ka shitur veturën e tij të tipit Range Rover për 15 mijë euro, nuk ka marrë paratë për të cilat ishin marrë vesh gjatë shitblerjes.

Pas veprimeve hetimore të Policisë, 26-vjeçari gjatë ditës së djeshme ka rënë në prangat e Policisë dhe është shoqëruar në stacion policor për intervistim.

Pas përfundimit të procedurave policore, Prokurori i Shtetit ka nxjerrë aktvendim që të dyshuarit t’i caktohet masa e ndalimit në kohëzgjatje prej 48 orësh dhe i njëjti do të hetohet nën dyshimet për kryerjen e veprës penale ‘Mashtrim’.

Shënim: Personi i apostrofuar në këtë artikull prezumohet i pafajshëm derisa fajësia e tij të mos provohet me vendim të formës së prerë nga gjykata.

/GazetaSinjali/