image Ish-ministri Todosijeviq dënohet me një vit burgim, e kishte quajtur trillim masakrën e Reçakut

Drejtësi

Ish-ministri Todosijeviq dënohet me një vit burgim, e kishte quajtur trillim masakrën e Reçakut

news image

Ish-ministri nga radhët e Listës Serbe, Ivan Todosijeviq është dënuar me një vit burgim nga Gjykata Themelore e Prishtinës.

Todosijeviq u gjet fajtor për nxitje të urrejtjes, përçarjes dhe mos durimit kombëtar, racor, fetar ose etnik, pak vjet pasi në cilësinë e ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal kishte marrë guximin ta quante trillim masakrën e Reçakut.

Prokurori Atdhe Dema, në fjalën përfundimtare kishte thënë se Todosijeviq e ka sulmuar një popull të tërë duke nxitur urrejtje e përçarje.

Dënimi i Todosijeviqit vjen pasi Gjykata Supreme e kishte kthyer rastin në rigjykim në dhjetor të vitit të kaluar, pak pasi politikani serb ishte dënuar me dy vjet burgim.

“Arsyeja për agresionin në shtetin tonë ka qenë e ashtuquajtura katastrofë humanitare në Kosovë e Metohi… Masakra e Reçakut ishte trillim… Janë terroristët shqiptarë që e trilluan gjithë këtë dhe bënë krimet më të mëdha në Kosovë e Metohi… Për këtë, sot e kësaj dite askush nuk ka dhënë përgjegjësi…Kanë bërë krime para agresionit të NATO-s, kanë vrarë shtëpiak të mirë serb dhe policë në vendin e tyre të punës… gjak pirjen e tyre e kanë vazhduar edhe gjatë agresionit edhe pas ardhjes të së ashtuquajturës mision paqësor në Kosovë e Metohi”, pati thënë Todosijeviq në mars të vitit 2019, me rastin e 20-vjetorit të nisjes së bombardimeve të NATO-s në caqet e ish-ushtrisë serbe.

Në masakrën e Reçakut, në janar të vitit 1999, ishin vrarë 45 civilë nga ushtria serbe. Fushata ushtarake e NATO-s i kishte dhënë fund luftës në Kosovë.

/GazetaSinjali/