image Ish-mesfushori i Liverpoolit dhe Man Cityt numëron tre menaxherë që janë më të mirë se Guardiola

Futboll

Ish-mesfushori i Liverpoolit dhe Man Cityt numëron tre menaxherë që janë më të mirë se Guardiola

news image

Ish-mesfushori i Liverpool-it dhe Manchester City-t, Dietmar Hamann, pretendon se nuk e ka “me të vërtetë zhurmën” që rrethon Pep Guardiolën, me ish-reprezentuesin gjerman që deklaron se Jurgen Klopp, Jose Mourinho dhe Carlo Ancelotti janë të gjithë menaxherë më të suksesshëm në sytë e tij.

Trajneri katalanas ka shijuar sukses kudo që ka qenë, me triumfet e titullit të gëzuar në Spanjë, Gjermani dhe Angli, ndërsa shijoi edhe suksesin e Champions League sa ishte në Barcelonë, transmeton Sinjali Sport.

Hamann i ka thënë Daily Mail-it përpara një përplasjeje të mprehtë në Premier League mes City-t që synon titullin dhe Liverpool-it: “Ka tre menaxherë aktualë që unë i konsideroj si më të suksesshëm se Guardiola dhe ende nuk e kuptoj me të vërtetë zhurmën që e rrethon atë.

“Jose Mourinho ka fituar tituj të ligës në katër vende të ndryshme dhe Ligën e Kampionëve me dy klube, ndërsa rekordi i Carlo Ancelottit është i pakalueshëm dhe gati të përmirësohet nëse Real Madrid mund të fitojë La Ligën.

“Dhe menaxheri i tretë? Për mua, është Jurgen Klopp. Ajo që ai ka arritur në buxhetet që ka në Liverpool është e jashtëzakonshme. Ai është një menaxher vërtet i jashtëzakonshëm. Aftësia e tij e madhe është në integrimin e lojtarëve, një talent që Guardiola nuk e ka në të njëjtën mënyrë.

“Kur Klopp nënshkroi Diogo Jota sezonin e kaluar, të gjithë pyetën nëse ai do t’i afrohej skuadrës, por ai u përfshi menjëherë. Ka qenë saktësisht e njëjta gjë me Luis Diaz.

“Në fakt, krahasoni rastin e Diazit me Jack Grealish dhe kjo tregon diferencën mes drejtuesve. Ne kemi parë lojtarë që vijnë në Premier League dhe shpesh ju duhen gjashtë deri në tetë javë për t’u përshtatur sepse është një lojë unike. Hyri Diaz dhe qëlloi menjëherë sepse stili i shkonte.

“Shikoni në anën tjetër, ju keni Grealish, i cili kushton tre herë më shumë, por po përpiqet të bëjë ndonjë ndikim. Ai është një lojtar 100 milionë funte, por ende nuk është plotësisht i integruar.

“Unë nuk do të shkoja në klubin tim të vjetër City, i cili ka bërë gjëra fantastike, ka investuar masivisht, ka bërë gjëra të mëdha në komunitet, ka transformuar zonën përreth stadiumit. Është menaxheri.

“Mënyra sesi lojtarët e Liverpool flasin për trajnerin e tyre, ata do të kalonin nëpër mure me tulla për të. Nuk jam i sigurt se lojtarët e Cityt do të bënin të njëjtën gjë“, ka deklaruar Hamann.

/GazetaSinjaliSport/