image Ibrahimovic pritet të zgjasë kontratën për një vit, pavarësisht se nuk do të luajë deri më 2023

Futboll

Ibrahimovic pritet të zgjasë kontratën për një vit, pavarësisht se nuk do të luajë deri më 2023

news image

Ylli i Milanit, Zlatan Ibrahimovic së shpejti do të takohet me Paolo Maldinin dhe Ricky Massara për të diskutuar një zgjatje të kontratës njëvjeçare me kuqezinjtë.

Suedezi iu nënshtrua një operacioni në gju më pak se dy javë më parë dhe sipas La Gazzetta dello Sport, ai dëshiron të vazhdojë të luajë, edhe pse nuk do të kthehet në lojë para janarit 2023. Kontrata e tij me Milanin skadon në fund të muajit dhe drejtorët e kuqezinjve do të ulen me të për të negociuar një zgjatje të kontratës njëvjeçare.

Takimi mes Ibrës dhe drejtorëve do të zhvillohet në ditët në vijim.

Sipas raportit, Milani do t’i ofrojë atij një pagë më të ulët duke pasur parasysh periudhën e tij të parashikueshme të gjatë jashtë fushës. Kompensimi mund të lidhet me numrin e paraqitjeve që suedezi do të mbledhë gjatë sezonit të ardhshëm. Ibrahimovic është përfituesi më i lartë te Milanello me një pagë 7 milionë euro në vit.

Gjigantët e Serisë A kanë vendosur tashmë sulmuesit e tjerë që do të zëvendësojnë Ibrahimovicin për një kohë të gjatë. Divock Origi është në prag të bashkimit me kuqezinjtë si agjent i lirë nga Liverpool, por klubi ka edhe objektiva të tjera në axhendën e tyre dhe do të zgjedhë sulmuesin e tyre të ri në varësi të buxhetit të transferimeve për verën.

/GazetaSinjaliSport/