image Haaland: Unë dhe Guardiola mund të argëtohemi shumë së bashku

Futboll

Haaland: Unë dhe Guardiola mund të argëtohemi shumë së bashku

news image

Erling Haaland ka pranuar se nuk kishte nevojë për bindje për t’iu bashkuar Manchester Cityt pasi vendosi të largohej nga Borussia Dortmund.

22-vjeçari kishte zgjedhjen e skuadrave elitare të Evropës kur e bëri të qartë se donte një sfidë të re në mes të sezonit të kaluar. Disa muaj dhe 51 milionë funte (60 milionë dollarë) më vonë, ai ishte rrugës për në Manchester City, në anën për të cilën babai i tij – Alfie – luajti në vitet e para të jetës së Erling.

Babai i tij shte një nga arsyet që ai zgjodhi të bënte lëvizjen në veriperëndim, por shansi për të punuar nën mjeshtrin aktual të Premier League, Pep Guardiola, ishte një motivim edhe më i madh.

Në një intervistë me FourFourTwo, Haaland kishte mjaft lëvdata për ish-trajnerin e Barcelonës për cilësinë e tij të stërvitjes dhe stilin e lojës që ai ka adoptuar gjatë karrierës së tij si trajner.

“Epo, Pep nuk duhej të ma shiste klubin, kjo është e sigurt”, tha sulmuesi i ri. “Ai nuk kishte për të shitur asgjë. Si fillim, ai është një trajner special dhe kjo ishte shumë e rëndësishme për mua.

Ne të gjithë e dimë se çfarë ka bërë ai për klubet e tij, por edhe për lojtarët dhe për lojën në përgjithësi. Kjo është diçka ku unë dua të jem pjesë. Mendoj se mund të argëtohemi shumë së bashku“, deklaroi norvegjezi.

/GazetaSinjaliSport/