image Derbi i javës në Angli: Arsenal - Man City, formacionet e mundshme - statistika - parashikim

Futboll

Derbi i javës në Angli: Arsenal – Man City, formacionet e mundshme – statistika – parashikim

news image

Arsenal dhe Manchester City do të mbyllin super derbin e xhiros së 8-të në Premier League.

Dy skuadrat ndajnë pozitat 2 dhe 3, pas fitores së djeshme të Tottenham të cilët morën vendin e parë në tabelë, raporton Sinjali Sporti.

Man City vjen pas një disfate shokuese në xhiron e fundit të Premier League ndaj Wolves, pasi paraprakisht kishte bilanc 100% të fitoreve pas 6 ndeshjeve të para të sezonit.

Arsenal ndërkohë është një nga dy skuadrat, së bashku me Tottenham, që janë të pamposhtura në Premier League deri tani këtë sezon, me londinezët që kanë regjistruar 5 fitore dhe dy barazime.

Të rejat nga lëndimet e dy skuadrave:

Anësori i Arsenalit, Bukayo Saka, pritet të startojë pas një lëndimi të pësuar së fundi në Ligën e Kampionëve nga Lens.

Gabriel Martinelli pritet të mungojë në ndeshjen e gjashtë radhazi për shkak të një problemi me kërpudhat.

City është pa mesfushorin Rodri, i cili do të vuajë ndeshjen e fundit të suspendimit me tre ndeshje.

Bernardo Silva është në dispozicion pas kthimit në skuadër në mesjavë, ndërsa John Stones dhe Kevin de Bruyne janë përjashtuar të dy.

Statistika kokë-më-kokë:

 • Arsenali ka humbur 15 nga 16 takimet e fundit, duke përfshirë 12 humbje radhazi në Premier League ndaj Man Cityt.
 • Dy fitoret e fundit të ‘Gunners’ ndaj Cityt kanë ardhur në gjysmëfinalet e FA Cup: 2-0 në 2020 dhe 2-1 në 2017.
 • Arsenali ka luajtur 16 ndeshje të ligës kundër Manchester Cityt pa e mbajtur portën e paprekur.
 • Man City është skuadra e vetme që Mikel Arteta ka dështuar ta mposht gjatë karrierës së tij menaxheriale në Premier League – ai ka humbur të shtatë takimet kundër ish-klubit të tij.

Arsenal:

 • Arsenali është i pamposhtur në Premier League, duke fituar pesë dhe duke barazuar dy nga shtatë ndeshjet e tyre.
 • Megjithatë, Gunners pësuan humbjen e tyre të parë të sezonit në mesjavë, duke u mposhtur 2-1 ndaj Lens në Champions League.
 • Londinezët e veriut kanë fituar 19 nga 26 ndeshjet e fundit në shtëpi në Premier League, duke barazuar pesë dhe duke humbur ndaj Manchester City dhe Brighton.
 • Skuadra e Mikel Artetës ka mbajtur vetëm katër porta të paprekura në 28 ndeshjet e fundit të ligës në shtëpi, me 63% të golave që kanë pësuar që nga fillimi i sezonit të kaluar në Emirates Stadium.
 • ‘Topçinjtë’ kanë humbur pikë në pesë nga tetë ndeshjet e tyre në shtëpi në Premier League pa Bukayo Saka, duke fituar tre, duke barazuar tre dhe duke humbur dy.
 • Saka ka kontribuar me pesë gola dhe dy asistime në tetë paraqitjet e tij të fundit në Premier League.

Manchester City

 • Manchester City mund të humbasë ndeshjet e radhës në Premier League për herë të parë që nga dhjetori 2018, kur u mund nga Crystal Palace dhe Leicester.
 • Man City ka humbur një të tretën e 15 ndeshjeve të ligës pa Rodri që nga debutimi i tij në gusht 2019, krahasuar me vetëm 13% të 144 ndeshjeve në të cilat ai ka luajtur.
 • Erling Haaland shënoi në të dyja ndeshjet e ligës së parë me Arsenalin sezonin e kaluar, me çdo gol që vinte pas minutës së 80-të.
 • Haaland ka shënuar në katër ndeshjet e tij të mëparshme në Premier League në Londër, një seri që filloi me një gol në fitoren 3-1 të Cityt ndaj Arsenalit në shkurt.
 • Portieri Ederson do të bëjë paraqitjen e tij të 300-të në City të dielën.

Formacionet e mundshme (FOTO):

Parashikim i ndeshjes: Arsenal 2-1 Man City

/GazetaSinjaliSport/