image "Guardiola ëndërron të punojë në Itali"

Futboll

“Guardiola ëndërron të punojë në Itali”

news image

Ndihmës menaxheri i Pep Guardiolës konfirmon se shefi i Manchester Cityt ‘adhuron’ vendin dhe ‘është ëndrra e tij të punojë në Itali’, por mediat janë më të vështira për t’u përballur sesa në Angli.

Guardiola ende flet italisht pasi luajti për Romën dhe Brescia nga viti 2001 deri në 2003, duke u kthyer rregullisht në Gadishull për pushime dhe për t’u kapur me miqtë e vjetër.

“Ne e vëzhgojmë me vëmendje futbollin italian. Pep e adhuron Italinë dhe kulturën italiane, ne flasim shpesh për të”, tha ndihmës menaxheri i Manchester City, Manuel Estiarte për Radio Bruno.

“Është ëndrra e tij të punojë në Itali, por siç janë gjërat sot, ka probleme. Kultura është krejtësisht e ndryshme në Angli, ato ju lejojnë të përqendroheni në punë gjatë javës.

“Në Itali dhe Spanjë, gazetat duhet të shkruajnë diçka çdo ditë dhe kjo heq një pjesë të fokusit te puna.”

Guardiola ka lënë të kuptohet se së shpejti mund të kërkojë të largohet nga Manchester City, veçanërisht pasi ata përballen me akuza të shumta për parregullsi financiare nga Premier League.

Spanjolli e filloi karrierën e tij si trajner në Barcelonë, më pas kaloi te Bayern Munich përpara se të ulej në Mançester në vitin 2016.

Kontrata e tij aktuale me gjigantët e Premier League zgjat deri në qershor 2025 dhe Seria A në teori mund të jetë një përvojë e re për të, veçanërisht pasi ai tashmë flet gjuhën dhe e njeh mirë vendin.

Nga klubet italiane, të vetmit që ndoshta mund të përballonin pagën e tij do të ishin Juventusi, Milani apo Interi.

/GazetaSinjaliSport/