image Edhe Atletico Madridi refuzon Ronaldon?

Futboll

Edhe Atletico Madridi refuzon Ronaldon?

news image

Cristiano Ronaldo po kërkon largimin nga Manchester United këtë verë, megjithatë duket se nuk do ta ketë edhe aq të lehtë për të gjetur një skuadër e cila është e aftë për të konkurruar për titull të mëdhenj.

Së fundi kanë qarkulluar disa lajme se skuadra e fundit e interesuar për shërbimet e Ronaldos ishte Atletico Madridi.

Presidenti i klubit të Atleticos, Enrique Cezero ishte i pranishëm në darkën e ekipit në restorantin Jose María de Segovia në Madrid, ku ai adresoi pyetjen për lidhjen e Ronaldos me Atletin.

Kur u pyet nëse Atletico mund të nënshkruajnë me sulmuesin, ai tha: “Duhet të më bëni pyetje më të vështira. Për pyetje të lehta, përgjigje të thjeshta. Konsiderohet e marrë”.

Edhe pse ai nuk përmendi në mënyrë specifike se Atletico nuk është në garë, ai hodhi mjaftueshëm aludime për ta bërë të qartë se Ronaldo nuk është në planet e tyre.

Ne jemi këtu për darkë, një darkë në fillim të sezonit, me një skuadër të mrekullueshme, lojtarë të bujshëm dhe një menaxher fantastik,” shtoi ai. “Ne kemi gjithçka, çfarë mund të kërkojmë më shumë?”

Atletico po kërkon të përmbushë rregulloret e Fair Play Financiar (FFP) të vendosura nga La Liga dhe duhet të shesë ose të shtojë një burim alternativ të ardhurash për t’iu përshtatur faturave.

Jorge Mendes ka një detyrë të vështirë në dorë për të gjetur një klub për Ronaldon ku ai mund të marrë pjesë në Ligën e Kampionëve.

Ai ishte shumë i lidhur me Bayern Munich, por drejtori Oliver Kahn e bëri të qartë se Ronaldo nuk i përshtatet “filozofisë” së klubit në Allianz Arena.

“Aq sa e vlerësoj Cristiano Ronaldon si një nga më të mëdhenjtë, një transferim nuk do të ishte në përputhje me filozofinë tonë”, tha ai.

Ai është lidhur me Romën dhe Napolin në Itali, por ata nuk janë favoritët për të ngritur trofeun e Champions League. Ndërkohë, Chelsea dhe PSG kanë shlyer çdo mundësi për të nënshkruar me sulmuesin.

Prandaj, siç janë gjërat për momentin, duket e pamundur që Ronaldo të arrijë të bëjë tregtinë e tij me një nga favoritët për Champions League sezonin e ardhshëm.

/GazetaSinjaliSport/