image Cilat janë përfitimet e seksit të mëngjesit?

Shëndeti

Cilat janë përfitimet e seksit të mëngjesit?

news image

Kur bëhet fjalë për kryerjen e marrëdhënieve seksuale, njerëzit e kanë një kohë të preferuar për ta bërë atë, qoftë në mëngjes, pasdite apo mbrëmje.

Por ekspertët besojnë se të bësh seks në një kohë të caktuar të ditës mund të sjellë një sërë përfitimesh.

Orët e mëngjesit zakonisht mund të jenë momente maniake të orës me zile dhe stresit duke ditur se çfarë përfshin dita në vazhdim, por ekspertët besojnë se seksi në mëngjes ka shumë përfitime.

Seksi i mëngjesit është treguar se e bën një person më produktiv gjatë ditës dhe gjithashtu ndihmon në një humor më të lumtur dhe më pak të stresuar, shkruan DailyStar, transmeton Klankosova.tv.

Në mëngjes, nivelet e estrogjenit dhe testosteronit janë në nivelin optimal.

Niveli i dëshirës seksuale të një personi ndikohet drejtpërdrejt nga nivelet e tyre të hormoneve, që do të thotë që të dy keni më shumë gjasa të ndiheni shumë më të nxehur.

Për një mashkull, nivelet më të larta të testosteronit ndihmojnë për të mbajtur një ereksion të fortë dhe nxit seksin më të gjatë.

Seksi prodhon oksitocinë, hormonin e dashurisë.

Është kimikati në tru që kontrollon dashurinë dhe lidhjen.

Më shumë oksitocinë, më shumë dashuri dhe lidhje me partnerin tuaj që do të thotë ndjenja më të lumtura dhe më të lehta gjatë gjithë ditës.

Disa përfitime të tjera kryesore përfshijnë:

Më pak stres gjatë ditës

Gati për ditën

Stërvitja tashmë ka përfunduar

Rrit disponimin dhe sistemin imunitar

Ju ndihmon të dukeni më të rinj dhe të freskët

/GazetaSinjali/